Wałbrzych Złoty Pociąg

Okolice Wałbrzycha aż roją się od tajemnic. Przez długie lata tajemnice te jednak były traktowane po macoszemu. Wałbrzych był głównie miastem kopalń i na węglu budował swoje bogactwo. Dopiero po upadku kopalń miasto powoli przeistacza się. Dostrzega się coraz mocniej potencjał turystyczny tych obszarów. Podjęcie na nowo, tym razem na poważnie, wątku „Złotego Pociągu” przez eksploratorow niewątpliwie jest jak zwycięski los na loterii. Dzięki niemu znów mówi się o Wałbrzychu. Czas najwyższy!

Wałbrzych Złoty Pociąg

Renesans eksploracji na Dolnym Śląsku

Ostatnio dzieje się bardzo wiele w temacie odkryć. Cały czas trwają przecież prace przy eksploracji sztolni nr 6 w kompleksie Jugowice (kompleks Riese). Niestety ostatnie kontrowersje wokół metod odkrywców, nieco przygaszają entuzjazm. Przez błędy w sztuce zasypano bowiem wejście do sztolni. Inna rzecz, że wielu eksploratorów uważa, że to ślepa uliczka i nic za zasypanymi drzwiami się nie znajduje ciekawego. Nie tak wiele wcześniej poszukiwano podziemnego miasta w Walimiu. Bez skutków. Wciąż jednak wskazuje się na Osówkę jako miejsce, gdzie mają znajdować się mają dalsze chodniki kompleksu. Niewątpliwie Riese jeszcze przez lata będzie dostarczać nam wielu nowych przedsięwzięć badawczych.

panorama Wałbrzycha

Po drugiej stronie, na zachód od Wałbrzycha, w Kamiennej Górze z kolei, wciąż trwają prace związane z sensacyjnym odkryciem niemieckiej sztolni, gdzie wedle przekazów mają się znajdować ciężarówki Wehrmachtu. Miejsce to zbadano georadarami, a te wykazały istnienie anomalii we wskazanym miejscu. Wciąż więc czekamy na kolejne doniesienia.

Złoty Pociąg

Nie o Kamiennej Górze, nie o Riese mówi jednak cała krajowa jak i zagraniczna trasa. Wszystkie skierowane są na Wałbrzych i zagadkę 65 kilometra linii Wrocław-Wałbrzych. O „Złotym Pociągu” mówiło się od dawna. Tajemniczy transport, który miał wyruszyć z Wrocławia w 1945 i nigdy nie dotrzeć do swego miejsca przeznaczenia, czyli do Wałbrzycha. Opancerzony pociąg miał zostać ukryty w tunelu linii kolejowej zmierzający w kierunku Zamku Książ. Czy tak jest w istocie wkrótce się przekonamy.

Najnowsze doniesienia

Po miesiącach przygotowań wreszcie ruszyły prace na 65 kilometrze. Po 2 dniach intensywnych prac odkrywcy twierdzą, że są na dobrej drodze i mają kolejne dowody na istnienie tunelu. Przede wszystkim znaleziono warstwę skał iłowych, którym Niemcy mieli zabezpieczać konstrukcję tunelu, pokazano również najnowsze badania georadarami, które mają potwierdzać zapewnienia odkrywców.

panorama Wałbrzycha

Odkrywanie Złotego Pociągu, odkrywanie Wałbrzycha

Oczywiście, dopóki prace trwają niepodobna w 100% stwierdzić istnienie tunelu, jak i tym bardziej samego pociągu. Natomiast nawet jeśli odkryty zostanie tunel bez pociągu, wciąż będzie to duża sensacja.

panorama Wałbrzycha

Inna sprawa to to, że przecież Wałbrzych już swój symboliczny „Złoty Pociąg” odkrył. Jest nim przede wszystkim darmowa reklama na cały świat. Ludzie spoza rejonu, którzy Wałbrzych dotąd kojarzyli jedynie z tzw. „biedaszybami”, pogórniczą biedą i bezrobociem, zaczynają zauważać, że jest to przepięknie położone miasto w otoczeniu pięknych gór z wieloma atrakcjami turystycznymi wokół. Nawet jeśli odkrywcy nie odkryją złotego pociągu, z pewnością Polska powtórnie odkryje Wałbrzych.

Wałbrzych

Złoty Pociąg pomógł również samym Wałbrzyszanom, którzy coraz częściej i mocniej wyrażają dumę z mieszkania w tym miasteczku i choć wiele jeszcze zostało do zrobienia, głównie jeśli chodzi o ofertę turystyczną, to już teraz widać ogromne zainteresowanie tym miejscem, co nas również bardzo cieszy. To miasto z pewnością zasługuje na więcej uwagi.