Dolny Śląsk ma wiele do zaoferowania odwiedzającym go turystom. Jego wszystkie atrakcje trudno poznać będąc jedynie na weekendowym wypadzie w tym regionie. To, dlatego do województwa dolnośląskiego najlepiej wybrać się na wycieczkę objazdową. Plan zwiedzania można zaplanować tak, aby zajął 7 lub 14 dni. Największym zainteresowaniem cieszą się samodzielne, tematyczne wycieczki po Dolnym Śląsku. Jakie trasy są tymi najciekawszymi?

Szlakiem Piastowskich Zamków

Mało osób wie, ale to właśnie na Dolnym Śląsku położone są jedne z najpiękniejszych zamków w Polsce. Przez to województwo przebiega szlak zamków i warowni Piastów Śląskich. Prowadzi on od Zamku Grodno, przez Zamek Książ, do Zamku Grodziec. Cały szlak ma długość 146 km i w całości przebiega przez województwo dolnośląskie. Liczy sobie kilkanaście warowni, z czego większość to typowe zamki górskie wybudowane w obszarze Sudetów. Budowle zachowane są w różnym stanie, ale nie brakuje tych całkowicie odrestaurowanych i zapierających dech w piersiach jak Zamek Książ.

Szlakiem najciekawszych obiektów sakralnych

Zamki i warownie to nie jedyna architektura, jaką może pochwalić się Dolny Śląsk. Przez ten region Biegnie też szlak wyjątkowych obiektów sakralnych oraz część drogi św. Jakuba, która prowadzi do Santiago de Compostela w Hiszpanii.  Wybierając się śladami najciekawszych obiektów sakralnych na Dolnym Śląsku, można też postawić na Szlak Cysterski lub samodzielnie opracować trasę włączając w nią takie miejsca jak Henryków, Krzeszów, Świdnicę, Lubiąż. Dla fanów architektury sakralnej ważnym miejscem będzie również Wrocław. W stolicy Dolnego Śląska warto zatrzymać się na dłużej, aby dokładnie zwiedzić Ostrów Tumski, na którym czeka m.in. najstarszy kościół we Wrocławiu i Archikatedra nazywana matką kościołów śląskich. Aby wygodnie spędzić czas w stolicy województwa dolnośląskiego, warto poznać apartamenty we Wrocławiu w pobliżu Ostrowa Tumskiego i w centrum. Dzięki nim zabytki architektury będą na wyciągnięcie ręki.

Najpiękniejsze Parki Krajobrazowe na Dolnym Śląsku

Na Dolnym Śląsku nie brakuje też atrakcji przyrodniczych. Dla osób, które lubią kontakt z naturą, ciekawym pomysłem będzie wycieczka objazdowa szlakiem najpiękniejszych parków Krajobrazowych Dolnego Śląska. W swoim planie podróży powinny one uwzględnić Park Narodowy Gór Stołowych, Karkonoski Park Narodowy, Książański Park Krajobrazowy i Ślężański Park Krajobrazowy, Punktem obowiązkowym będzie też Park Krajobrazowy Dolina Baryczy, Dolina Bystrzycy.

Na Dolny Śląsk po zdrowie

Urlop na Dolnym Śląsku to także sposób na poprawienie zdrowia. W tym regionie nie brakuje uzdrowisk, które wspomogą leczenie wielu chorób oraz działają profilaktycznie. Na Dolnym Śląsku status leczniczego uzdrowiska posiadają takie miejscowości jak Cieplice Śląskie- Zdrój, Długopole-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Jedlina- Zdrój, Kudowa – Zdrój Lądek – Zdrój, Polanica – Zdrój, Przerzeczyn – Zdrój, Szczawno – Zdrój, Świeradów-Zdrój. Każde z tych uzdrowisk posiada inny zakres działania. Znaleźć można zarówno te specjalizujące się w leczeniu chorób reumatycznych, jak i układu pokarmowego czy oddechowego.