wieża widokowa na Trójgarbie

Do niedawna Trójgarb był szczytem niemal zupełnie zapomnianym. Trafiali tu tylko nieliczni turyści. Od przełomu 2018 i 2019 roku działa tutaj wieża widokowa. Tłumy, jakie pojawiły się na jej otwarciu, wskazują, że miejsce to rozkwita na nowo. Czy wieża widokowa na Trójgarbie powtórzy sukces wieży na Borowej? Wszystko na to wskazuje.

Wieża na Trójgarbie kiedyś

Trójgarb (niem. Sattelwald) przed II Wojną Światową był bardzo ważnym punktem widokowym w tej części Sudetów.

Źródła podają, że już w 1841 roku na szczycie góry istniała niewielka leśniczówka otwarta dla gości przybywających, by podziwiać okazały widok na Śnieżkę.

Wieżę widokową ufundował jeszcze w XIX wieku Martin Engler – właściciel gospody „Złota Kotwica” w Starych Bogaczowiczach. Obok wieży otworzył on restaurację „Sattelwald” działającą w sezonie letnim. Okazała panorama dostępna z wieży prędko doprowadziła do rozwoju turystyki w tym właśnie miejscu. Wieża przetrwała Międzywojnie, rozebrano ją dopiero po II Wojnie Światowej. Podobny los spotkał restaurację.

Po wojnie, w latach 1977-1984 na południowo-wschodnim stoku masywu powstało zostało schronisko PTTK Bacówka pod Trójgarbem. Wybudowane zostało w stylu beskidzkim i dysponowało w porywach do 30 miejsc noclegowych. Schronisko jednak wraz z upływem lat podupadło i w 2009 roku została niechlubnie odznaczone mianem najgorszego schroniska w Polsce wg czasopisma „n.p.m”. Bacówka ostatecznie została rozebrana w 2017 roku.

wieża widokowa na Trójgarbie

Budowa wieży i otwarcie

Przetarg na nową wieżę na Trójgarbie został ogłoszony pod koniec 2017 roku w ramach projektu „Ekomuzeum wokół Trójgarbu”. Projekt architektoniczny opracowała firma „Isba” z Wrocławia, a jego realizację powierzono firmie „Tatry” – tej samej, która zbudowała m.in. wieżę widokową na Borowej, Dzikowcu czy na Górze Parkowej w Mieroszowie.

Wieża widokowa na Trójgarbie ma 27 metrów – jest więc wyższa od swojej siostry na Borowej. Z jej platformy widokowej możemy podziwiać urzekającą panoramę Sudetów Środkowych wraz z dobrze wyeksponowanymi Karkonoszami. Obok wieży zbudowano niewielką wiatkę turystyczną. Na okolicznych szlakach będą rozstawione tablice ukazujące walory przyrodnicze tego miejsca. Wśród okazów fauny i flory, możemy spotkać tu muflony, jelenie oraz wiele gatunków ptaków: sowa puchacz, muchołówki, pluszcze, pliszki górskie. Znajdziemy tu też ciekawe rośliny: storczyki, pełniki europejskie, czy wawrzynki wilczełyko.

wieża widokowa na Trójgarbie

Masyw Trójgarbu

Już sama nazwa wskazuje, że masyw składa się z trzech wierzchołków. Najwyższy z nich liczy sobie 778 metrów nad poziomem morza, sam masyw wybija się nad okolicę na 300 metrów. Szczyt stanowi zwornik kilku niewielkich grzbietów.

Na górę prowadzi szereg szlaków turystycznych z właściwie każdej strony: od Szczawna Zdroju, Boguszowa Gorce, Witkowa Śląskiego oraz ze Starych oraz Nowych Bogaczowic.

wieża widokowa na Trójgarbie

Jak dojechać na Trójgarb?

Jeśli dysponujemy autem, wspinaczkę na Trójgarb najłatwiej rozpocząć od strony wsi Lubomin. Niewielki parking znajduje się tuż przy pozostałościach wspomnianej Bacówki pod Trójgarbem. Stamtąd wiodą dwa szlaki na szczyt. Po godzinie marszu powinniśmy osiągnąć szczyt.

Gdy naszym środkiem transportu jest pociąg, ciekawą propozycją jest trasa wiodąca z Witkowa Śląskiego przez Trójgarb do Boguszowa Gorce (szlak niebieski, potem czarny). Niespełna 14 kilometrową drogę pokonamy w nieco ponad 4 godziny.