widok z Zadziernej

Brama Lubawska to jedna z kotlin w Sudetach Środkowych wchodząca w skład Kotliny Kamiennogórskiej. Najwyższym szczytem jej wzgórz jest Zadzierna. Jeśli szukasz niezbyt popularnego punktu, z którego roztacza się przepiękny widok na wschodnią część Karkonoszy, jak i samą Śnieżkę, to miejsce jest idealne dla Ciebie!

Dolny Śląsk obfituje w góry, nie wiedzieć jednak czemu, większość turystów skupia się na zaledwie kilku szczytach i pasmach. Tłoczne weekendy na Śnieżce, Ślęzie czy Szczelińcu Wielkim, nie należą do najprzyjemniejszych, zwłaszcza dla tych, którzy lubią nieco spokoju. Nawet Wielka Sowa, Góra Borowa, Kolorowe Jeziorka, ruiny zamku Bolczów czy ostatni hit – Trójgarb potrafią zaskoczyć frekwencją. Dlatego z tym wpisem rozpoczniemy prezentację miejsc mniej oczywistych, a równie pięknych widokowo. Z pewnością okolice Lubawki do takich należą, a Zadzierna z pewnością!

Lubawka, Rynek, widok na Ratusz

Lubawka da się lubić”

Zanim udamy się na wycieczkę w góry, przejdźmy się trochę po największym miasteczku w okolicy – Lubawce. Intuicja językowa nie myli nas: nazwa miasta pochodzi od słowa „lubić”. Stąd zapewne nazwa święta miasta Lubawka da się lubić, a od 2018 wręcz: Gmina Lubawka – Okolica w której się zakochasz. Żeby tych czułości było mało, niedaleko na wschód od miasta, w Górach Kruczych, płynie potok Miłość, cała dolina, będąca popularnym szlakiem spacerowym zakochanych, zwie się Doliną Miłości.

Do innych ciekawych miejsc w pobliżu Lubawki z pewnością należy skocznia narciarska K85, gdzie skakał m.in. Kamil Stoch. Zwiedzając obiekt, warto wspiąć się na momentami dosyć stromy szczyt Kruczej Skały, skąd rozciąga się piękny widok na Bramę Lubawską, Góry Krucze oraz Karkonosze.

W miasteczku warto przejść się po zabytkowym Rynku wraz górującym nad nim klasycystyczny budynkiem Ratusza Miejskiego z XVIII wieku.zbiornik Bukowski z Zadziernej

Zadzierna

Najłatwiej dotrzeć na Zadzierną autem, wówczas dojeżdżamy czy to do Bukówki, czy Paprotki i stamtąd pozostaje nam wspinaczka czerwonym szlakiem. Ponieważ do Lubawki łatwo można dostać się koleją i ten rodzaj dojazdu jest godny polecenia. Wówczas z Lubawki udajemy się na zachód drogą wojewódzką nr 369, a następnie we wsi Bukówka skręcamy w prawo wraz z czerwonym szlakiem GSS. Od tego momentu do punktu widokowego na Zadziernej mamy około godzinę wspinaczki.zbiornik Bukowski z Zadziernej

Zadzierna (724 m n.p.m.) to szczyt stromo wyrastający nad taflą Jeziora Bukowskiego. Na kopule szczytowej znajdziemy sporo ciekawych skalnych formacji, na jednej z nich utworzono punkt widokowy. Idąc skrajem urwiska czujemy się niemal jak na górskiej perci.

Zadzierna to szczyt należący do Korony Sudetów Polskich.zbiornik Bukowski z Zadziernej

Jezioro Bukowskie

Niegdyś miejsce popularne wśród amatorów biwaków nad brzegiem jeziora. Obecnie gmina stara się „ucywilizować” to miejsce i planuje się wokół jeziora urządzić drogę rowerową, ale również plażę z prawdziwego zdarzenia, miejsca wypoczynkowe czy nawet siłownia. W dobrą pogodę na tafli jeziora spotkamy zarówno żeglarzy jak i windsurferów.zbiornik Bukowski

Zbiornik Bukówka powstał w Dolinie Bobru na początku XX wieku jako zbiornik retencyjny. Powiększono go w latach 1978-1989. Były plany, by zbiornik zasilał w wodę pitną miasto Wałbrzych, ale do inwestycji nie doszło.

Jezioro Bukowskie należy do najwyżej położonych w Polsce zbiorników zaporowych – korona zapory usytuowana jest na wysokości 524 m n.p.m. Warto po niej pospacerować zwłaszcza w świetle zachodzącego słońca.