ZPL w Szczawnie Zdroju zakład przyrodoleczniczy

Zakład Przyrodoleczniczy Szczawno Zdrój do dnia 5.04.2018 był podstawowym ośrodkiem lecznictwa balneologicznego w „Uzdrowiska Szczawno-Jedlina „S.A.. Obiekt został wybudowany w latach 1938/39,  powstał na miejscu tzw. Łazienek Luizy będących kompleksem basenowo-kąpielowym.  Nowoczesny jak na owe czasy budynek był stylizowany na wzór starożytnej świątyni greckiej.

zakład przyrodoleczniczy w Szczawnie Zdroju z zewnątrz Zakład Przyrodoleczniczy Szczawno Zdrój

W Zakładzie Przyrodoleczniczym Szczawno Zdrój odbywały się zabiegi balneologiczne z wykorzystaniem wód mineralnych, których ujęcie znajduje się pod budynkiem oraz borowin. Ponad to kuracjusze mogli liczyć na zabiegi z zakresu hydroterapii, elektroterapii, światłolecznictwa, laseroterapii i fizykoterapii. Budynek szczęśliwie przetrwał 79 lat, opierając się pożodze wojennej, Armii Radzieckiej i szabrownikom. Od zakończenia drugiej wojny światowej Zakład Przyrodoleczniczy Szczawno Zdrój służył ludziom w przywracaniu kondycji i zdrowia. W obiekcie funkcjonowała unikalna komora ciśnieniowa, w której do zdrowia wracały osoby z chorobami płuc i nie tylko.

Pożar Zakładu Przyrodoleczniczego w Szczawnie Zdroju

Niestety feralnego 5.04.2018 wybuchł pożar, który strawił blisko 80% budynku oraz sprzętu się w nim znajdującego. Straty materialne są szacowane na ponad 25 milionów złotych. Podczas pożaru w ZPL zostało zniszczone bezpowrotnie wiele bezcennych eksponatów o wartości historycznej, zabytkowe oraz nowoczesne urządzenia pomocne przy leczeniu chorób. Ponadto spora część z 300 osobowej załogi uzdrowiska straciła z dnia na dzień miejsce pracy. W związku z tym Prezes Uzdrowiska P. Paweł Skrzywanek, władze oraz społeczność Szczawna Zdroju, postanowili odbudować Zakład Przyrodoleczniczy.

Zbiórka pieniędzy na odbudowę Zakładu Przyrodoleczniczego w Szczawnie Zdrój

W tym celu powstała fundacja „Stokrotka”. Pieniądze można wpłacać na konto 30 1020 5095 0000 5602 0186 9577, należące do Fundacji „Stokrotka” Uzdrowiska Szczawno -Jedlina S.A. z dopiskiem „na odbudowę ZPL”.

1% na odbudowę

Na odbudowę uzdrowiska można też przeznaczyć 1% podatku, zbiera go wałbrzyska Fundacja Merkury KRS 0000191584,  cel szczegółowy – odbudowa ZPL w Szczawnie Zdroju.

 

My już przekazaliśmy nasz 1% na odbudowę ZPL w Szczawnie Zdrój.