noże mora 2000 i classic

Noże Mora, tym razem nie opiszę żadnej miejscówki, teraz będzie o sprzęcie. Podstawowym wyposażeniem jakie zabieram na wszystkie wędrówki jest nóż, krzesiwo, apteczka plus kilka drobiazgów. Nieduży nóż jest niezwykle przydatny w wielu sytuacjach. Cięcie, jedzenie to tylko niektóre czynności do jakich wykorzystuje swój nóż. Jako, że lubię podłubać w drewnie, nóż umila mi on dłuższe przystanki. Mam kilkanaście noży jednak używam tylko 2 max. 3. Dlaczego? Moje noże dzielę na praktyczne i cieszące oko. Jednym z podstawowych moich noży jest wyrób szwedzkiej firmy Mora Kniv o nazwie Mora 2000.  To doskonały nóż który spisuje się doskonale w terenie a nawet w domu. Nie jest to jedyny nóż Firmy Mora znajdujący się w mojej kolekcji. 

Mora 2000 nóż
Moja wierna Mora 2000. Zniszczona ale działa :).

Krótka historia noży Mora

Noże Mora już od prawie stu lat są produkowane w Szwecji, stamtąd też trafiają między innymi do Polski. Początkowo lokalni rzemieślnicy tworzyli je z myślą o sobie. Z czasem jednak okazało się, że ich prostota i funkcjonalność przekonała do nich także osoby spoza Szwecji. Oczywiście, dostępność noży nie zawsze była tak duża, jak ma to miejsce obecnie. Przełomowy okazał się tu rok 2005, kiedy to z połączenia dwóch mniejszych firm powstało przedsiębiorstwo Morakniv. Pracownicy firmy wcale nie chcieli odcinać się od tradycji szwedzkich noży, zadecydowano jednak, że do ich produkcji zaczną być wykorzystywane nowoczesne technologie. Nawiązano też współpracę z profesjonalistami, którzy pomogli w udoskonaleniu kolejnych produktów składających się na firmową ofertę. Dziś noże Mora są więc dostępne niemal na całym świecie.

 

mora basic 546
Nowiutka Mora Basic 546, przyjemny i praktyczny nóż.Noże Mora dlaczego warto?

Istnieje przynajmniej kilka powodów, dla których zarówno zwolennicy survivalu, jak i bushcraftu tak chętnie zaopatrują się w noże Mora. Jednym z najważniejszych wydaje się być jakość materiału, z którego się je wykonuje. Materiałem tym jest szwedzka stal węglowa lub nierdzewna (w zależności od modelu) charakteryzująca się nie tylko wytrzymałością, ale i łatwością ostrzenia twardość około 56-57 HRC.) Trudno nie docenić także ergonomicznej konstrukcji noża. Wygodne rękojeści, dobrze spasowane pochwy są wykonane z trwałego plastiku.

Mówiąc o zaletach noży Mora, nie można zapominać także o ich cenie. Ich zakup nie wymaga odkładania dużych pieniędzy, można mieć przy tym pewność, że przystępna kwota nie odbije się w żaden sposób na jakości produktu.  Ceny noży Mora poznacie tu https://www.bron.pl/noze-scyzoryki-maczety/noze

Co ważne, sam wybór noży nie jest wcale mały. Na kupujących czekają zarówno typowe noże robocze (dla budowlańców, rzeźbiarzy, kuchenne), jak i noże outdoorowe i survivalowe. Istnieje też możliwość zakupu klasycznych noży kuchennych Mora, a nawet noży dla najmłodszych oswajających ich z tym narzędziom.

Najciekawsze serie noży Mora

1. Mora Companion – najpopularniejsza z serii noży Mora przeznaczona do szeroko rozumianych zastosowań outdoorowych.
2. Mora Craftline – seria noży idealnie nadających się do prostych prac wykonywanych w domu i garażu, ciekawa z perspektywy entuzjastów bushcraftu.
3. Mora Eldris – najnowsza seria noży charakteryzujących się niewielkim rozmiarem, a jednocześnie szerokim spektrum zastosowań. Pomimo swojej wielkości noże Eldris bez obaw można zabrać ze sobą w teren, gdzie przydadzą się nie tylko do cięcia i krojenia.

4. Mora Basic – uniwersalne noże o krótkim ostrzu. Doskonałe do wielu zastosowań.