Borowa była zawsze kopciuszkiem Gór Wałbrzyskich, nie dość, że nie doceniono jej wysokości, przez co nie znalazła się szczytem Korony Gór Polskich, to jeszcze turyści rzadko zaglądali na gęsto zarośnięty szczyt, z którego nie było żadnych widoków. Choć odznaka KGP wciąż nie wymaga wejścia na ten szczyt, to i tak Borową odwiedzają liczni turyści i spacerowicze. Wszystko z powodu nowej wieży widokowej. Kto jeszcze nie był, koniecznie musi tu przybyć. Widoki są niesamowite!
Kiedyś Góra Borowa nie była tak zalesiona, z jej stromych zboczy roztaczał się przepiękny widok na okolice. To było dekady temu. Teraz jednak dzięki wieży widokowej turyści znów mogą podziwiać okazałą panoramę. Dzikowiec, czasem Karkonosze, Chełmiec, Wałbrzych, grzbiet Wołowca, Jedlina-Zdrój, Góry Czarne, Góry Sowie, Góry Suche z Andrzejówką…
Góra Borowa, czyli Góra Czarna
Górą Borową nazwano ją dopiero po wojnie, wcześniej nazywała się Górą Czarną (niem. Schwarze-Berg) jako najwyższy szczyt całego pasma Gór Czarnych wchodzących w skład Gór Wałbrzyskich. Jest to też góra wybitna, dosyć stroma, choć nie tak bardzo jak potrafią być strome niektóre wzniesienia Gór Suchych. Stąd i dla całych rodzin wspinaczka nie powinna być nazbyt uciążliwa – oczywiście pod warunkiem, że w zimowych warunkach zadbają o odpowiedni sprzęt. Na śliskie, często uczęszczane trasy raczki mogą okazać się prawdziwym wybawieniem.
Góra Borowa – brzydkie kaczątko Gór Wałbrzyskich
Porośnięta niezbyt okazałym lasem świerkowym do niedawna nie była zbyt atrakcyjnym celem wędrówek. Turyści częściej wybierali o 2 metry niższy od Borowej Chełmiec, górę widoczną z daleka, z wieżą widokową na dodatek oraz pomnikami i szlakami rowerowymi. Częściej też udawano się na Dzikowiec, który również może pochwalić się wieżą widokową, choć widoki z góry już tak nie zachwycają. Choć zawsze coś.
Borowa zawsze była w cieniu tych gór, (chyba nawet w cieniu Wołowca). Sytuacja ta zmieniła się jednak diametralnie wraz z pojawieniem się wieży widokowej. 16 metrowa konstrukcja zaprojektowane przez Pracownię Zbigniewa Mazija ze Świdnicy a wykonana przez firmę Tatry z Myślenic, znanej budowy wspomnianej wieży na Dzikowcu czy w podobnej w Mieroszowie.
Wieże widokowe w Górach Wałbrzyskich
Od jakiegoś czasu obserwujemy widoczny przełom, jeśli chodzi o powstawanie infrastruktury turystycznej – i mówimy tutaj tylko i wyłącznie Górach Wałbrzyskich. Dość powiedzieć, że na samej Górze Borowej to nie jedyny nowy obiekt. Powstała bowiem również wiata turystyczna, dosyć okazała. Obok zaś przyszykowano niewielkie miejsce na ognisko.
Nieopodal, na Jałowcu, niezbyt wybitnym szczycie Grzbietu Rybnickiego zbudowano platformę widokową, z tarasu możemy podziwiać w całej okazałości panoramę Jedliny-Zdroju.
Podobna platforma powstała również na grzbiecie Wołowca, tuż nad kamieniołomem. Już wcześniej istniał tam malowniczy punkt widokowy, teraz podziwiać Wałbrzych z góry możemy za to o wiele bezpieczniej.
Takim to sposobem okolice Wałbrzycha i Jedliny-Zdroju zyskały 3 kolejne argumenty, by się wybrać w te rejony.