narty

Czy wypad na narty może być uznany za udany jedynie wówczas, gdy planujemy odwiedzenie Austrii, Francji lub Włoch? Oczywiście, wyprawa za granicę może zapaść nam w pamięć i z pewnością będzie niezwykłym wydarzeniem, nie oznacza to jednak, że jest jedyną szansą na skorzystanie z nowoczesnych wyciągów i tras narciarskich przewidzianych dla użytkowników o zróżnicowanych umiejętnościach. O niezapomnianym zimowym wypoczynku można mówić również w kontekście Polski, szczególnie atrakcyjny wydaje się zaś w tym kontekście Dolny Śląsk.

Z wizytą w Zieleńcu

O Zieleńcu jest głośno już od przynajmniej kilku lat, a jego popularność nie jest przypadkowa. Ośrodek narciarski jest ulokowany na zboczach Gór Orlickich na wysokości od 800 do 960 metrów i sprawdza się jako teren nadający się do aktywnego wypoczynku bez względu na porę roku oraz panujące aktualnie warunki pogodowe. Trasy narciarskie zostały zlokalizowane wzdłuż północnych stoków Gór Orlickich, a ponieważ mamy do czynienia z terenem o ponadprzeciętnej ilości opadów pojawiających się zimą, mogą zapewniać przejezdność nawet w ciągu 150 dni w roku. Jest to ewenement na skalę krajową, w niewielu innych miejscach można bowiem jeździć na nartach od początku grudnia do nawet połowy kwietnia.
Zieleniec to jednak nie tylko dobrze przygotowane trasy narciarskie (obecnie do dyspozycji turystów oddane są już 22 kilometry), ale również solidna infrastruktura, na którą składają się zarówno koleje z kanapami, jak i wyciągi. Decydując się na narty w Zieleńcu nie trzeba więc obawiać się o to, że zdecydowaną większość czasu będziemy stać w kolejkach oczekując na wjazd na stok.

Lądek Zdrój – jest takie miasto!

Lądek Zdrój nie zapisał się jeszcze w świadomości wszystkich polskich narciarzy, wiele wskazuje jednak na to, że już w ciągu kilku najbliższych lat się to zmieni. Stacja Narciarska Lądek Zdrój jest położona na północnych stokach Trojaka, wyciąg został zlokalizowany na wysokości sześciuset metrów, a różnica poziomów wynosi 120 metrów. Co ważne, stacja jest położona w odległości zaledwie 300 metrów od miejscowości uzdrowiskowej, nie trzeba więc obawiać się wysokich kosztów związanych z noclegiem albo konieczności żmudnego pokonywania kolejnych kilometrów, aby się na nią dostać.
Podobnie, jak ma to miejsce w Zieleńcu, atutem tras narciarskich w Lądku Zdroju jest ich usytuowanie. Zlokalizowanie ich na północno-zachodniej stronie Trojaka nie było przypadkowe, pozwoliło bowiem na wykorzystywanie doskonałych warunków śniegowych panujących na tym wzniesieniu. Sześć tras zjazdowych sprawia, że swoje umiejętności mogą tu doskonalić nie tylko początkujący, ale i osoby, które mogą już pochwalić się pewnym doświadczeniem. Co ważne, bezpieczne szusowanie jest możliwe nawet po zmroku.

Oczywiście, lista miejsc, w których można doskonalić swoje umiejętności narciarskie, jest znacznie dłuższa, warto więc wspomnieć choćby o Karpaczu oraz trasach wytyczonych w okolicach Szklarskiej Poręby. Na turystów czeka też Polana Jakuszycka kusząca zwłaszcza entuzjastów narciarstwa biegowego.

Artykuł został przygotowany przez ski4you.wroclaw.pl, salon sprzętu sportowego z Wrocławia