Trasa rowerowa Twierdzy Wrocław

Czasy II wojny światowej do dziś budzą wiele emocji, są także bardzo popularne. Nie inaczej jest we Wrocławiu, który jako miasto ogłoszone twierdzą bronił się długo i zaciekle. W trakcie zwiedzania miasta można poznać wiele budynków schronów związanych z działaniami wojennymi. Dla osób preferujących zwiedzanie z rowerowego siodełka powstała specjalna trasa rowerowa Twierdzy Wrocław, dzięki której można poznać kilkadziesiąt miejsc związanych z działaniami prowadzonymi w trakcie oblężenia miasta przez Armię Czerwoną w pierwszej połowie 1945 roku.

Całość trasy liczy sobie 54 kilometry, które można oczywiście przejechać w ciągu jednego dnia. Osoby chcące lepiej poznać obiekty mogą jednak chcieć podzielić sobie tę wyprawę na etapy, by móc spędzić więcej czasu na dokładne zapoznanie się z pozostałościami po militarnych budowlach, będących częścią systemu umocnień niemieckiej twierdzy w ówczesnym Breslau.

Przewodnik podzielony został na cztery części, dzięki czemu możliwe jest zaplanowanie krótkich, jednodniowych wycieczek po najciekawszych pozostałościach dawnych fortyfikacji. Pętlę poprowadzono w taki sposób, by przejechanie trasy nie było nadmiernie forsujące, co umożliwia jej pokonanie również osobom o mniejszej kondycji fizycznej, dlatego też możliwa jest organizacja takiej wycieczki, w której mogą wziąć udział zarówno dzieci w wieku szkolnym jak i seniorzy. Warto jednak pamiętać o tym, że niekiedy dostęp do samych pozostałości może wymagać dodatkowego wysiłku.

Trasa rowerowa Twierdzy Wrocław została zaprojektowana w taki sposób, by możliwe było jej przejechanie w dowolnym kierunku, jednak jej twórcy zalecają rozpoczęcie na Brochowie i następnie kierowanie się w kierunku przeciwnym do wskazówek zegarka. Postępując w ten sposób można zobaczyć cały szereg ciekawych budowli, wśród których warto wspomnieć między innymi o schronach piechoty przy ulicach Wiaduktowej, Dembowskiego, Ceglanej i Ełckiej, a także nieco większych fortach, usytuowanych między innymi na Lisiej Górze, na Górze Owsianka, a także przy ulicy Polanowickiej.

Trasa rowerowa Twierdzy Wrocław to świetna propozycja na spędzenie dnia na aktywnym wypoczynku, który jednocześnie pozwoli na zgłębienie historii stolicy Dolnego Śląska. Łączenie przyjemnego z pożytecznym w ciepłe wiosenne i letnie dni jest z całą pewnością bardzo ciekawym pomysłem na weekend spędzany z rodziną lub w gronie znajomych. Szczegółową mapę znajdziesz tutaj.