Szczeliniec Wielki

Góry Stołowe są niewielką, ale niezwykle atrakcyjną częścią Sudetów. Najwyższym ich szczytem jest Szczeliniec Wielki, usytuowanym na wysokości 919 metrów. Szczyt wpisany jest w poczet Korony Gór Polskich. Jest to miejsce bardzo efektowne, z imponującym punktem widokowym, z którego rozciąga się piękna panorama na okoliczne tereny, także czeskie Broumowskie Ściany.

punkt widokowy na Szczelińcu Wielkim

Drogą Stu Zakrętów

Szczeliniec Wielki znajduje się nieopodal Karłowa. Imponująca skalna sylwetka góry widoczna jest doskonale ze słynnej Drogi Stu Zakrętów (czyli Drogi Wojewódzkiej nr 387) – jednej z najpiękniejszych szos na Dolnym Śląsku łączącej Radków z Kudową Zdrojem. To właśnie w Karłowie znajdziemy najdogodniejsze miejsce na rozpoczęcie wspinaczki. Wiedzie stąd legendarny szlak po 665 stopniach, które własnoręcznie ułożył w 1814 Franz Pabel – sołtys Karłowa, notabene pierwszy licencjonowany przewodnik Sudetów. Na szczycie znajduje się schronisko „Szwajcarka” otworzone w 1846 roku jako pierwsze w Sudetach. Tuż przy schronisku znajduje się wspomniany już punkt widokowy, wymarzone wręcz miejsce do fotograficznych sesji.

zejście do Pasterki

Skalny Labirynt i Pasterka

Ale główną atrakcją, obok tarasu widokowego, jest skalny labirynt. Przejście nim trwa około 2 godzin. Znajdziemy tam różnorodne skalne formy, jak np. Wielbłąd, Mamut, Słoń, Małpa, Pies, Żółw, czy Fotel Pradziada. Są też kamienie tzw. chybotki, czyli głazy, które można poruszyć własnymi rękoma, skały zwane Kołyska Księżniczki Emilki i Serce Ducha Gór.

Widok z punktu widokowego2

Polecam też zejście ze Szczelińca do uroczej Pasterki, gdzie napotkamy bardzo popularne schronisko o tej samej nazwie, co wioska. Pasterka otoczona jest z trzech stron czeską granicą, jest też miejscem, gdzie krzyżują się różne szlaki turystyczne, a w zimie czekają na narciarzy specjalnie przygotowane trasy biegowe. Miejsce to polecane przede wszystkim tym, którzy cenią sobie spokój i ciszę. Dodać należy, że schronisko jest stawiane wysoko w rankingach polskich schronisk górskich.

schronisko Pasterka

PasterkaPowracając zaś do Szczelińca, ciekawostką jest z pewnością fakt, że na Szczelińcu Wielkim kręcono film Opowieści z Narni: Książę Kaspian. Szczyt ten odwiedzał także poeta niemiecki Johan Wolfgang Goethe, co upamiętnia specjalna tablica tam ustawiona.

Widok z punktu widokowego

Góry Stołowe

Szczeliniec Wielki polecam wszystkim, miejsce jest dosyć dobrze oznakowane, poprowadzono bezpieczne barierki oraz inne ułatwienia. Oczywiście nie jest to jedyny cel turystów, Góry Stołowe są bowiem niezwykle bogate w okazałe skały, cudowne widoki, klimatyczne miejsca. Równie ciekawe, jak Szczeliniec Wielki są Błędne Skały, Białe Skały, Skalne Grzyby, Skały Puchacza na trasie między Batorowem a Karłowem. Znajdują się tu też Wielkie Torfowiska Batorowskie, rezerwat przyrody o unikalnym ekosystemie, niestety nie udostępniony turystom, choć można pospacerować żółtym szlakiem jego skrajem. Naprawdę jest co zwiedzać i czym się zachwycać.