Lasówka

Lasówka to wieś łańcuchowa ułożona nieregularnie na łagodnym i rozległym zboczu Kłobuka w górnej części doliny Orlickiej tuż nad rzeką Dzika Orlicą. Malownicze krajobrazy, cisza, spokój i górskie świeże powietrze to główne zalety tego niezwykłego miejsca.

między Mostowicami a Lasówką

Dolina Orlicy

Dolina Orlicy to obszar położony między Górami Bystrzyckimi, a Górami Orlickimi. Jej dno, lekko pofałdowane, zawiera się między 460 a 620 metrem nad poziomem morza. Choć teren jest przetworzony przez człowieka, obszar nie jest zurbanizowany. Krajobraz zaś przypominają swoim wyglądem okazałe doliny alpejskie.

Dnem Doliny płynie rzeka Dzika Orlica (czes. Divoká Orlice). Co ciekawe zasila ona swoją wodą nie basen Morza Bałtyckiego a Morza Północnego, rzeka więc niejako płynie „pod prąd”.

Dolina Dzikiej Orlicy

Historia Lasówki

Niegdyś Dolina Orlicy wręcz tętniła życiem, działało tutaj już w XVI wieku mnóstwo warsztatów rzemieślniczych. Podobnie było w Lasówce. Zresztą jej początki wiążą się z osadą szklarzy, zwaną w XVII wieku Kaiserwalde („cesarski las”). Hutę szkła założył tutaj mistrza szklarski Adama Peterhausela z pobliskiego Bedřichova w 1656 roku. Hutę swego czasu dzierżawili bracia Rohrbachowie – zasłużeni dla rozwoju hutnictwa szkła na Ziemi Kłodzkiej – to oni wszak założyli w 1770 osadę hutniczą – Batorów (obecnie część miasteczka Szczytna). W połowie XIX wieku huta przeszła z węgla drzewnego kamienny, rozwinął się przemysł drzewny, dając początki fabryce zapałek. W tym też czasie Lasówka przeżywała swój rozkwit. Pod koniec XIX wieku, w wiosce pojawili się pierwsi letnicy, kilkanaście lat później Lasówka była już szeroko znaną miejscowością wypoczynkową.

Dolina Dzikiej Orlicy

Ciekawostki dotyczące Lasówki

Według niektórych źródeł to właśnie w Lasówce urodził się Herman Köhl, który później zasłynął, wraz z dwoma kompanami, przeleciał po raz pierwszy nad Atlantykiem ze wschodu na zachód. Lot odbył się samolotem Junkers W33 o nazwie „Bremen” 12 kwietnia 1928 roku. Jednym z lotników był znany na Dolnym Śląsku Czerwony Baron, czyli Ehrenfried Günther von Hünefeld, którego samolot możemy podziwiać przed Pałacem Jedlinka w Jedlinie Zdrój.

kościół pw. św. Antoniego

Atrakcje i zabytki

Lasówka nie jest znana ze swych zabytków, głównym jej atutem są walory krajobrazowe i wypoczynkowe, a także świeże i górskie powietrze. Jakkolwiek znajduje się tu uroczy kościół pod wezwaniem św. Antoniego z początków XX wieku. We wsi znajdziemy również kilka starszych domostw, niestety wiele z nich ulega sukcesywnemu niszczeniu. Powyżej kościoła znajdują się pozostałości huty. Zwiedzić warto również sąsiednie wsie: Mostowice, Rudawę czy Porębę. Do najważniejszych atrakcji wioski, szczególnie zimą, należy zaliczyć Zieleniec wraz ze swoją rozbudowaną ofertą narciarską.

Oczywiście ponad to mamy tu z dwóch stron góry, z jednej strony okazały masyw Wielkiej Desztny (Velká Deštná) – 1115 metrów n.p.m. – z okolic szczytu podziwiać można widok na czeską stronę.

biblioteczka przy miejscu biwakowym

Jak dojechać?

Do Lasówki najwygodniej dojechać z drogi do przejścia granicznego w Kudowie Zdrój, bądź z drugiej strony z Bystrzycy Kłodzkiej drogą przez Młoty lub przez Przełęcz Spaloną. W Lasówce znajdziemy szereg gospodarstw agroturystycznych oferujących kwatery, działa tu również prywatne schronisko PTSM „Szarotka”. Dla fanów biwakowania, lokalna społeczność przygotowała niewielkie pole namiotowe z podstawową infrastrukturą turystyczną, zwane. Miejsce to znajduje się tuż przy głównej drodze.