Sanktuarium w Wambierzycach

Dolny Śląsk jest regionem obfitującym w różnego rodzaju zabytki. Sporo jest miejsc, w których można podziwiać prawdziwe arcydzieła sztuki sakralnej. Jednym z takich właśnie wyjątkowych obiektów jest bazylika położona w Wambierzycach, niewielkiej miejscowości położonej w gminie Radków.

Historia powstania świątyni w tym miejscu sięga wedle historycznych podań XII wieku, kiedy to na przydrożnym drzewie umieszczono figurkę Matki Boskiej. Jak podają zachowane źródła, powszechnie wierzono, że w roku 1218 pod tą przydrożną kapliczką wydarzył się cud. Pewien podróżny, zwany Janem z Raszewa, miał w tym miejscu odzyskać dawno utracony wzrok. Wieść o tym wydarzeniu szybko się rozeszła i już niebawem rozpoczęły się wyprawy pielgrzymkowe do świętego miejsca. Równie szybko uznano, że taka kapliczka nie jest wystarczająco godnym upamiętnieniem, pojawił się ołtarz, wkrótce zaś rozpoczęto budowę kościoła wzniesionego z drewna, który stał w tym miejscu przez kilka stuleci.

Początek XVI wieku przyniósł pomysł zbudowania nowego kościoła, który byłby jednocześnie bardziej okazały i trwały. Ostatecznie w 1512 roku powstał kościół wzniesiony z cegły, jego fundatorem był Ludwik von Panwitz. Burzliwe dzieje XVI i XVII wieku na tych ziemiach, mocno doświadczonych przez wojnę trzydziestoletnią, sprawiły, że w początkach XVIII wieku podjęto decyzję o rozpoczęciu budowy zupełnie nowej świątyni. W ten sposób w latach 1715 – 1723 powstała świątynia, którą możemy podziwiać po dzień dzisiejszy. Fundatorem okazałej barokowej budowli był hrabia Franciszek Antoni von Goetzen.

Bazylika mniejsza, bo takie miano nosi świątynia od roku 1936, kiedy to ówcześnie urzędujący papież Pius XI oficjalnie potwierdził, nadal robi olbrzymie wrażenie na zwiedzających. Bez wątpienia zabiegi architektoniczne, jakie zostały zastosowane podczas wznoszenia budowli, mają w tym swój udział. Każdy, kto znajdzie się na rozległych schodach o imponujących wymiarach wie, że dociera do miejsca szczególnego. Ogrom samej budowli również uświadamia, że miejsce to jest szczególne, a istota ludzka niewiele znaczy wobec boskiego majestatu. Bazylika w Wambierzycach jest tego doskonałym przykładem.

Wnętrze wambierzyckiej bazyliki dokładnie odpowiada temu, co uważa się za podstawowe wyznaczniki stylu barokowego. Bogato zdobione wnętrze na długo przykuwa wzrok odwiedzających. Najważniejszymi punktami wyposażenia są ołtarz, w którego centralnej części znajduje się słynna figurka Matki Boskiej, datowana na XIV wiek, a także bogato zdobiona ambona. Warto te wszystkie interesujące detale zobaczyć na własne oczy.