Przypuszczalnie pierwszym Polakiem, który wspinał się w Himalajach był Bronisław Grąbczewski. W roku 1889 dotarł on pod północną ścianę K2. Źródła chińskie wymieniają jednak Jana Gołaszewskiego. To on w latach 1837-1841 zbadał całe pasmo Karakorum i nadał nazwy poszczególnym szczytom. Tak naprawdę jednak historia polskiego himalaizmu zaczęła się w latach 30.XX wieku. W 1936 roku rozpoczął działalność Komitet Himalajski Klubu Wysokogórskiego, a pierwszą wyprawę w Himalaje zorganizowano trzy lata później.
Wanda Rutkiewicz – legenda światowego himalaizmu
Jest najbardziej znaną nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie himalaistką. Urodzona w 1943 roku jako pierwsza Polka i Europejka stanęła na szczycie najwyższej góry świata – na Mount Everest. Była trzecią kobietą na świecie, która dokonała takiego wyczynu. Na najwyższym szczycie Ziemi Wanda Rutkiewicz stanęła 16 października 1978 roku. Jako pierwsza na świecie (w 1986 roku) kobieta stanęła na szczycie K2. Jest zdobywczynią także sześciu innych ośmiotysięczników: Nanga Parbat, Sziszapangma, Gaszerbrum II, Gaszerbrum I, Czo Oju, Annapurna. Do Korony Himalajów i Karakorum brakowało jej w roku 1990 ośmiu ośmiotysięczników. W 1992 roku wyruszyła w swoją ostatnią wspinaczkę: na Kanczendzongę. Podczas tej wyprawy zaginęła, okoliczności jej zaginięcia nie są znane do dzisiaj. Ostatnią osobą, która widział Wandę Rutkiewicz żywą był Carlos Carsolio. Polka nie wróciła do obozu, jej ciała także nie odnaleziono.
Jerzy Kukuczka
To jeden z najwybitniejszych polskich himalaistów. Urodził się w roku 1948. Wspinał się nie tylko w Tatrach, ale także Dolomitach, Alpach, w górach Hindukuszu. W Himalajach zaczął się wspinać w 1979 roku. Pierwszym szczytem, który zdobył było Lhotse. W następnych latach zdobywał kolejne ośmiotysięczne szczyty, w tym wiele z nich nową drogą. Nowymi drogami zdobył: Mount Everest, Makalu. Gaszerbrum I i Gaszerbrum II, Broad Peak, Nanga Parbat, Shisha Pangma. Jako drugi człowiek po Reinholdzie Messnerze zdobył Koronę Himalajów. Messnerowi zajęło to 16 lat, Jerzemu Kukuczce tylko 8. Zginął na Lhotse w 1989 roku. Odpadł w bardzo trudnym terenie skalnym na wysokości 8300 metrów. Wspinał się wspólnie z Ryszardem Pawłowskim; w czasie wspinaczki pękła łącząc ich lina i Jerzy Kukuczka spadł w trzykilometrową przepaść ponosząc śmierć.
Krzysztof Wielicki
Miłośnikom gór nazwisko Krzysztofa Wielickiego jest doskonale znane. To jeden z wybitnych polskich himalaistów. Jak wszyscy zaczynał od wspinaczki w polskich Tatrach. Uczestniczył w wyprawach w Alpy, Kaukazu, Hindukuszu, Pamiru. Wraz z Leszkiem Cichym dokonał pierwszego zimowego wejścia na ośmiotysięcznik. Często wspinał się samotnie wyznaczając nowe drogi: na Sisha Pangma i Dhaulagiri. Samotnie zdobył Gaszerbrum II. Urodzony w 1950 roku Krzysztof Wielicki jest piątym himalaistą, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum.
W Himalajach wspinało się wielu polskich himalaistów. Dziewięć ośmiotysięczników zdobyła Kinga Baranowska, sześć ośmiotysięczników zdobyła Anna Czerwińska.
Dla uczczenia wysiłków Polskich himalaistów firma Surge Polonia przygotowała specjalną bluzę https://surgepolonia.pl/product-pol-1433-Bluza-kangur-K2-Stempel-NIEBIESKA.html