Dziwnów

Dziwnów to miejscowość położona w obrębie województwa Zachodniopomorskiego. Zaliczana jest do jednych z największych i bardzo popularnych miejscowości położonych nad polskim Bałtykiem. Turyści bardzo chętnie odwiedzają miejscowość ze względu na jej atrakcyjne położenie i mnóstwo atrakcji, które czekają także w okolicy.

Plaża w Dziwnowie

 

To największa atrakcja, która czeka na turystów przyjeżdżających do Dziwnowa. Od miasta oddziela ją pasm wydm i niewielki lasek. Jest szeroka, bardzo piaszczysta, a przede wszystkim czysta i dobrze zagospodarowana. W sezonie dużą atrakcją dla dzieci są dmuchane konstrukcje, na których mogą sobie poskakać i wodna zjeżdżalnia. Kąpielisko jest strzeżone. Jak bardzo wysoki jest standard plaży w Dziwnowie świadczy przyznany jej w 2013 roku certyfikat „Błękitna Flaga”.

 

widok na Dziwnów z diabelskiego młyna
Widok na Dziwnów z diabelskiego młyna

most dziwna dziwnówMost na rzece Dziwna

 

Zwodzony most na rzece Dziwnej jest symbolem miasta i jedną z największych atrakcji turystycznych. Most został wzniesiony w roku 1994 roku. Z daleka przyciąga wzrok jego potężna konstrukcja w kolorze czerwonym. Z mostu można podziwiać panoramę rzeki. Podnoszenie mostu w sezonie turystycznym zawsze odbywa się w parzystych godzinach. Most na rzece Dziwnej pozwala dostać się zarówno mieszkańcom, jak i wypoczywającym w Dziwnowie turystom w łatwy sposób na wyspę Wolin. Proces podnoszenia mostu zawsze śledzi mnóstwo turystów.

 

Rejsy po Morzu Bałtyckim

W sezonie turystycznym rejsy pasażerskimi statkami po Morzu Bałtyckim, wodach Zalewu Szczecińskiego oraz do sąsiadującego z Dziwnowem Kamienia Pomorskiego należą do atrakcji, które wśród odwiedzających miasto gości cieszą się bardzo dużą popularnością. W rejs po Bałtyku można wypłynąć jednym z dwóch statków, do Kamienia Pomorskiego pływa tylko jeden. Przystań pasażerska mieści się przy Wybrzeżu Kościuszkowskim. Odpływa z niej w rejs po Morzu Bałtyckim także bardzo szybka łódź RIB. Amatorów przejażdżki tą łodzią, która dostarcza wielu niezapomnianych wrażeń nigdy nie brakuje.

Rejsy z Dziwnowa do Kamienia Pomorskiego po zalewie Kamieńskim

Statek pływa po zalewie Kamieńskim co godzinę.

rejsy statkiem dziwnów kamień pomrski po zalewie godziny odpłynięć i ceny rejsu

Rejsy statkiem z Dziwnowa do Kamienia pomorskiego

godzina odpłynięcia: 10, 12, 14, 16

Rejsy statkiem z  Kamienia pomorskiego do Dziwnowa

godzina odpłynięcia: 11, 13, 15, 17*

* rejs o 17 tylko do Dziwnowa bez powrotu do Kamienia Pomorskiego.

Czas trwania rejsu około 1,5 godziny.

Ceny rejsu statkiem z Dziwnowa do Kamienia w 2017 roku

Dorośli 50 zł 

Dzieci od 2 do 18 lat – 40 zł

 

Coś dla miłośników wycieczek rowerowych

Przez Dziwnów oraz miejscowości położone w obrębie tej nadmorskiej gminy wytyczona została ścieżka rowerowa. Długość całego szlaku rowerowego wynosi ponad 27 kilometrów. Ze ścieżki mogą korzystać nie tylko miłośnicy jazdy na rowerze, ale także piesi turyści. Szlak rowerowy, który przebiega przez Dziwnów jest częścią zielonego szlaku rowerowego nadmorskiego, który prowadzi od Międzyzdrojów do Kołobrzegu.

Nadmorski Park Miniatur

To atrakcja, która przyciąga nie tylko dzieci. W parku można zobaczyć miniatury latarni morskich z całego polskiego wybrzeża Bałtyku. Znajdują się tutaj także miniatury dworców kolejowych, po torach poruszają się miniaturowe pociągi. Dla najmłodszych turystów przygotowano także plac zabaw.

Na turystów, którzy wybrali wypoczynek w Dziwnowie czekają także: Aleja Gwiazd Sportu, Muzeum Rybołówstwa, nadmorska promenada. Dziwnów jest miejscowością, w której miłośnicy sportów wodnych znajdą doskonałe warunki do ich uprawiania. Nie brakuje także wypożyczalni sprzętu wodnego.

Gdzie jeść w Dziwnowie?

Barów, restauracji i innych punktów gastronomicznych w Dziwnowie jest mnóstwo. Liczne kebaby, burgerownie są licznie oblegane przez tłumy. My sprawdziliśmy kilka miejsc i zdecydowanie smakowało nam w dwóch.

Smażalnia w Dziwnowie

Wśród kilku smażalni przypadła nam do gustu smażalnia Belona, która znajduje się w Dziwnowskim porcie rybackim. Ryba jaką tam jedliśmy (ponad 5 razy) była najsmaczniejsza. Co prawda ostatnim razem coś kucharzowi nie wyszło ale i tak było dobrze.

belona smażona ryby dziwnów
Smażalnia Belona Dziwnów

Jakie ryby zamawiać

Ogólnie mamy zasadę – jemy ryby z morza a nie z zamrażarki. Zakup ryb surowych czy smażonych w porcie daje większe prawdopodobieństwo, że nie będą to mrożonki. Będąc nad Bałtykiem, poszukujemy Dorsza, Flądry, Belony, Turbota, Śledzia. Miruny, Mintaje będziemy jeść w domu :).  Z ryb jakie polecamy to Turbot i Belona. Turbot jest kuzynem Flądry, jego mięso jest o wiele bardziej delikatne. W smaku idealne. Belona budową przypomina węgorza. Jej mięso jest delikatne i smaczne. Posiada ości w kolorze seledynowym! To nie znaczy, że jest zepsuta, wręcz odwrotnie.

 

 

bar pod spadochronem dziwnów
Bar pod Spadochronem Dziwnów

Grochówka, golonka w Dziwnowie – Bar Pod Spadochronem

Nie samą rybą człowiek żyje. Przypadkowo trafiliśmy do baru, którego menu nie jest zbyt długie ale za to treściwe.

Z dań jakie próbowaliśmy to

wyborna grochówka z kotła wojskowego. 

golonka z pieca 

– golonka w bigosie 

golonka dziwnów bar pod spadochronem
Golonka z pieca

Wszystkie dania były pyszne. Cena rewelacyjna, bez zdzierstwa, porcje duże! Czegóż chcieć więcej. Jeszcze wrócimy do Baru pod Spadochronem!

Dziwnów to wspaniałe miejsce gdzie wypoczniecie. Polecamy serdecznie!