legnica

Legnica jest jednym z ciekawszych miejscowości Dolnego Śląska. Co można zobaczyć w tym mieście? W tym niewielkim właściwie mieście można zobaczyć naprawdę wiele interesujących miejsc. Dowiedz się, dlaczego warto odwiedzić Legnicę.

Legnica zyskała rozgłos głównie za sprawą historii. To właśnie tutaj w średniowieczu odbyła się bitwa, która była ostatnim akordem najazdu mongolskiego na średniowieczną Europę. W czasach nam bliższych to w tej miejscowości stacjonował największy radziecki garnizon wojskowy. Ślady obu z tych doniosłych historycznych wydarzeń są obecne w mieście nad Kaczawą po dzień dzisiejszy.

Zamek Piastowski w Legnicy

Zamek Piastowski w Legnicy jest jednym z najstarszych zamków na ziemiach polskich. Taka rekomendacja powinna być wystarczającą zachętą do tego, by zobaczyć go na własne oczy. Początki zamku sięgają wczesnego średniowiecza, swoją rangę uzyskała ta warownia za rządów Piastów śląskich, kiedy była jedną z dwóch głównych siedzib książąt z tego rodu. Zamek aż do XVII wieku pozostaje jednym z najważniejszych budowli obronnych na terenie Śląska.

W miarę upływu wieków Zamek Piastowski w Legnicy przechodził wielokrotne przebudowy, najbardziej znaczący dla zmian był wiek XIX, kiedy powrócono do nadania budynkowi gotyckiego charakteru, co było zgodne z modą powstałą w okresie romantyzmu. W czasie II wojny światowej zamek został poważnie zniszczony, odbudowano go w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku i oddano na użytek szkolnictwu. Do dzisiejszego dnia mieści się w budynku legnickie Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych a także gimnazjum nr 4. Budynek można zwiedzać, warto pomyśleć o nim w trakcie odwiedzin w Legnicy.

Katedra

Jak każde bardziej znaczące miasto, ma i Legnica swoją katedrę. Budowla jest niewątpliwie godna uwagi. Pochodzi z lat 1333 – 1380 i do dziś zachowały się średniowieczne elementy wyposażenia, na czele z datowanym na wiek XV penaptykiem. Warta dostrzeżenia jest również chrzcielnica, pochodząca z wieku XIII. Strzelisty budynek góruje nad miastem, więc z łatwością możesz go odnaleźć bez konieczności sięgania w tym celu po mapę.

Stary Ratusz

Umiejscowiony przy samym legnickim Rynku okazały barokowy budynek Starego Ratusza przyciąga wzrok każdej osoby odwiedzającej to miasto. Dziś mieści się tam zaplecze administracyjne znanego w całym kraju legnickiego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej, którego spektakle pokazywane są w kraju i zagranicą. Budynek Starego Ratusza jest częścią zabytkowej osiemnastowiecznej zabudowy legnickiego Rynku, tworząc niezapomniany charakter tego miejsca.

Legnica ma oczywiście do zaoferowania znacznie więcej. Aby się o przekonać o tym, dlaczego warto zobaczyć to miasto na własne oczy należy po prostu tam pojechać. Już dziś możesz zatem zaplanować rodzinny weekendowy wypad.