Jawor

Położony w pobliżu Legnicy Jawor jest jednym z najciekawszych dolnośląskich miast. Jego długa i barwna historia pozostawiła po sobie cały szereg architektonicznych pamiątek, które warto poznać. Co interesującego oferuje to urokliwe miasto turystom do niego przyjeżdżającym?

Kościół Pokoju

Ulokowany w Jaworze Kościół Pokoju jest jednym z dwóch tego rodzaju budowli na świecie. Wspólnie z budynkiem stojącym w Świdnicy, tworzą zespół wpisany na światową listę zabytków przygotowaną przez UNESCO, co jest chyba najlepszą rekomendacją do tego, by chcieć odwiedzić to miejsce.

Kościół Pokoju w Jaworze liczy już sobie ponad 350 lat, od wieków zachwyca swoją pięknością kolejne pokolenia. Dziś jest udostępniony do zwiedzania, można również podziwiać jego niezwykły wystrój podczas koncertów muzyki klasycznej, które odbywają się pod nazwą Jaworskie Koncerty Pokoju.

Kościół św. Marcina

Ta świątynia jest z kolei najstarszym miejskim kościołem. Budynek kościoła pochodzi z przełomu XIII i XIV wieku, utrzymany jest w obowiązującym ówcześnie stylu gotyckim. Budowla posiada jednak barokowy wystrój o dużych walorach artystycznych, można tu zobaczyć między innymi ołtarz jednego z bardziej znanych barokowych twórców działających na Dolnym Śląsku – Feliksa Antoniego Schefflera. Również i inne elementy wyposażenia świątyni zasługują na uwagę.

Ratusz

W trakcie odwiedzin w Jaworze nie można pominąć urokliwego Rynku. To właśnie przy nim wznosi się okazały budynek Ratusza, którego fundacja sięga XIV wieku, okresu pierwszej świetności miasta. Do dziś zachowała się w tym miejscu wieża, wielokrotnie przebudowywana. Sam gmach jaworskiego Ratusza pochodzi z końca XIX wieku i świadczy o dawnym znaczeniu tej dolnośląskiej miejscowości.

Ważną informacją dla każdego turysty jest niewątpliwie działanie restauracji ulokowanej w budynku, w której można odpocząć od trudów poznawania uroków Jawora. Z tego miejsca podziwianie jaworskiej starówki jest zajęciem ogromnie przyjemnym.

Jawor oferuje również inne atrakcje, głównie skupione wokół historycznego centrum miasta. Na stosunkowo niewielkiej przestrzeni, która jest wręcz idealna na spacer, możesz podziwiać urokliwe kamieniczki, dostojne kościoły i cały szereg innych architektonicznych pamiątek przeszłości.