Atrakcje Kotliny Kłodzkiej

Sudety to bez wątpienia jedne z najpiękniejszych gór na terytorium Polski. Niezwykle popularne wśród turystów nie tylko z naszego kraju, co roku przyciągają nowych zwolenników i oddanych miłośników. Jednym z takich magnesów są liczne miejscowości uzdrowiskowe, które cieszą się uznaniem nie tylko kuracjuszy domów uzdrowiskowych.

Miejscowości Kotliny Kłodzkiej

Takie nazwy jak Duszniki Zdrój czy Kudowa Zdrój są szeroko znane w całej Polsce, nawet tym, którzy nie potrzebują się przejmować stanem swojego zdrowia. Słynne w całej Europie koncerty chopinowskie, międzynarodowe turnieje szachowe przyciągające równie wiele sław tej dyscypliny sportu, Muzeum Papiernictwa – to jedynie kilka z licznych atrakcji w Dusznikach Zdroju. Kudowa z kolei jest przede wszystkim doskonałym punktem wyjścia do pieszych wycieczek w Góry Stołowe. Godna uwagi jest Kaplica Czaszek, położona w jednej z dzielnic uzdrowiska. Poza wspomnianymi powyżej jest również wiele innych atrakcyjnych miejscowości położonych w Kotlinie Kłodzkiej.

Pobliskie Kłodzko to również miejsce z fascynującą historią. Położone w miejscu dogodnym do przejścia przez góry, zawsze było narażone na liczne ataki. Stąd też powstanie górującej nad miastem twierdzy, która do dziś przyciąga turystów z całej Polski. Szczególnie ciekawe są pokazy grupy rekonstrukcyjnej, odgrywającej walki z czasów wojen napoleońskich, kiedy toczyły się największe walki o twierdzę. Stolica Kotliny Kłodzkiej to również piękne stare miasto.

Miłośnicy militarnych zabytków nie powinni przegapić także wizyty w leżącej nieopodal miejscowości nazywanej Srebrna Góra. W okresie tuż po wybudowaniu tamtejsza twierdza była jedną z największych w Europie. Jej wojenna chwała rozciąga się nadal, gdyż nigdy nie została ona zdobyta przez obce wojska. Poza XIX-wiecznymi budynkami dawnej twierdzy godne uwagi są również sztolnie i tunele budowane przez Niemców w czasach II wojny światowej.

Inne atrakcje Kotliny Kłodzkiej

Dla turystów lubiących zwykłe piesze wędrówki po górach ta część Kotliny Kłodzkiej oferuje bardzo wiele tras i szlaków, na których podziwiać można niezwykle interesujące miejsca stworzone przez naturę. Ciekawe grupy skalne służą jako punkty widokowe i miejsca wspinaczek skałkowych. Jednym z takich miejsc są Błędne Skały.

Kotlina Kłodzka i okolice to miejsca, które z całą pewnością warte są odwiedzin. Każdy, kto choć raz pojawił się w tym pięknym zakątku naszego kraju, doskonale o tym wie.