Zamek Topacz

W odległości zaledwie kilkudziesięciu kilometrów od Wrocławia znajduje się zamek Topacz. Obiekt dziś jest eleganckim hotelem, ale odwiedzających wcale nie przyciąga architektura i piękny krajobraz. Rolę magnesu spełnia kolekcja zabytkowych pojazdów, będąca własnością Towarzystwa Automobilowego. Jakie pojazdy można zobaczyć w tym miejscu?

Kolekcja zawiera ponad setkę pojazdów, reprezentujących niemalże całą historię światowej motoryzacji. Najstarszym modelem jest pochodzący z 1886 roku jeden z pierwszych konstrukcji samochodowych. Przedwojennych samochodów jest sporo, pośród nich można zobaczyć na własne oczy między innymi słynny na całym świecie pierwszy produkowany na taśmie produkcyjnej samochód – Ford model T. Oprócz niego odwiedzający zamek Topacz podziwiać mogą modele BMW, Citroena, Fiata i czechosłowackiej wówczas Skody.

Zamek Topacz pochwalić się może również największą w naszym kraju kolekcją zabytkowych aut luksusowych. Mowa oczywiście o brytyjskich markach Rolls Royce i Bentley. W podwrocławskim muzeum obejrzeć można najbardziej znane modele tych producentów, między innymi Rolls Royce’a Silver Ghost.

Kolekcja obejmuje również, coraz popularniejsze ostatnimi czasy, samochody pochodzące z krajów demokracji ludowej. Kilkudziesięcioletnie Wartburgi, Skody, Trabanty nadal robią ogromne wrażenie, w miarę upływu czasu nawet one stają się jednymi z ciekawszych przykładów na rozwój motoryzacji. Tym cenniejsze to zabytki, że większość z tych firm w dzisiejszych czasach już po prostu nie istnieje.

Bardzo ważnym elementem składowym kolekcji zabytkowych pojazdów jest prezentacja dorobku polskiej motoryzacji. Każdy samochód osobowy produkowany w PRL seryjnie, począwszy od Warszawy M20 a na Polonezie skończywszy, ma swoje miejsce pośród innych. Oprócz takich najbardziej znanych pojazdów, można w zamku Topacz ujrzeć również prototypowego Mikrusa, niewielki samochód, który nigdy nie wszedł do seryjnej produkcji.

Poza samochodami w muzeum znajduje się spora kolekcja motocykli. Uważny zwiedzający znajdzie tu bardzo wiele słynnych modeli takich marek jak Harley-Davidson, Indian i BMW. Nie brakuje również przykładów rodzimej motoryzacji, począwszy od słynnego Sokoła poprzez Junaka i WSK aż po niewielkie motorowery Komar. Wszystkie egzemplarze pieczołowicie odrestaurowano, wyglądają tak jakby przed chwilą opuściły fabryczną halę.