Środa Śląska

Środa Śląska znajduje się w odległości kilkudziesięciu kilometrów od Wrocławia, niedaleko Lubiąża, słynącego z dawnego klasztoru. Sama miejscowość jest dzisiaj daleka od czasów największej świetności, które przypadały na czasy średniowiecza. Środa Śląska, z racji swojego korzystnego położenia na szlaku handlowym prowadzącym z Krakowa do Niemiec korzystała z w sposób handlowy właśnie. Dziś można podziwiać ocalałe ślady dawnej chwały.

Najbardziej okazałym budynkiem w Środzie Śląskiej jest dawny ratusz. Dziś magistrat mieści się w zupełnie innym budynku, a historyczne wnętrza są siedzibą Muzeum Regionalnego, w którego salach można podziwiać różnorakie zbiory, między innymi słynny skarb średzki. Sam budynek ratusza jest wart uwagi, gdyż jego najstarsza część, jaką jest wieża, pochodzi z pierwszej połowy XIV wieku. Późnogotycki dodatkowy budynek jest również przykładem świetności dawnych mistrzów budownictwa. Z całą pewnością warto zobaczyć ratusz podczas wizyty w Środzie Śląskiej. Otaczające ratusz uliczki są również zapisane w rejestrze zabytków, są starsze niż lokacja miasta na prawie niemieckim.

Poza ratuszem warto również zwrócić uwagę na kościół pod wezwaniem św. Andrzeja, którego najstarsze części pochodzą również ze średniowiecza, dokładniej to z XIII wieku. Gotyckie mury kościoła odznaczają się dobrym stanem zachowania, godnym uwagi turysty, nie tylko miłośnika zabytków architektonicznych.

Czasy średniowiecza przypominane są również poprzez obecność fragmentów murów miejskich i fosy. Te elementy dawnych obwarowań pozwalają lepiej poznać dawne miasto, przeżywające wówczas okres swojego rozkwitu, dzięki któremu ówczesna osada uzyskała kształt, który dziś można podziwiać podczas spaceru malowniczymi uliczkami, które mają moc przenoszenia w czasie. Trudno jest to opisać, najlepiej przeżyć to na własne oczy.

Środa Śląska to także miasto, w których poza zwiedzaniem można skorzystać z oferty niedawno powstałego aquaparku, posiadającego bogatą ofertę usług w atrakcyjnych cenach, znacznie niższych od tych, jakie obowiązują w stolicy Dolnego Śląska. Wyjazd do tej podwrocławskiej miejscowości z całą pewnością będzie niezapomnianym przeżyciem i możliwością atrakcyjnego spędzenia wolnego czasu, niezależnie od tego, jaki rodzaj turystyki preferujemy najbardziej.