Na południowo zachodnim krańcu Polski znajduje się jeden z najbardziej rozpoznawanych zamków w Polsce. Zamek Czocha, bo o nim właśnie mowa, to miejsce godne odwiedzin. Dlaczego warto zwiedzić właśnie ten zabytek? Odpowiedź jest naprawdę łatwa – to jeden z piękniejszych zamków w naszym kraju.
Jego historia sięga XIII wieku, prawdopodobnie już wcześniej istniała tam drewniana warownia. Od wspomnianego wieku datuje się istnienie kamiennej twierdzy. Strategiczne położenie warowni oznaczało jedno – służyła do obrony. Stąd też burzliwe dzieje zamku Czocha w niespokojnych czasach średniowiecza. Zdobywany i odbijany z rąk Czechów, husyckich band, rycerzy niemieckich wreszcie. Od połowy wieku XV aż do pierwszych lat XVIII pozostawał w ręku rodziny von Nostitz.
Na początku wieku XX stał się własnością Ernsta Gütschowa, fabrykanta cygar. Nowy właściciel postanowił przebudować zamek tak, by przywrócić mu wygląd znany z XVIII wiecznych rycin. Ten ambitny zamysł powiódł się w całości, niemniej jednak zamek Czocha utracił sporo ze swego gotyckiego charakteru. Właściciel oprócz przebudowy zgromadził wiele cennych dzieł sztuki, wiele z nich kupując od rosyjskiej arystokracji, która uciekła po 1917 roku z ogarniętej rewolucją Rosji. W czasie II wojny światowej na zamku Czocha mieściła się szkoła szyfrantów Abwehry.
Po wojnie zamek Czocha okradano wielokrotnie, zarówno przez żołnierzy niemieckich jak i radzieckich, a także zwyczajnych polskich szabrowników. Przez kilka lat zamek był miejscem zamieszkania uchodźców greckich, którzy również nie przejmowali się zbytnio stanem posiadłości. Miejsce uratowano, przekazując je wojsku, które urządziło w nim ośrodek wczasowy dla oficerów. Dziś zamek Czocha nadal jest w posiadaniu wojskowych, miejsce jest otwarte do zwiedzania, a pokoje można wynajmować.
Zamek stał się jeszcze bardziej rozpoznawany dzięki kinematografii. To właśnie tu kręcono między innymi seriale Wiedźmin i Tajemnica twierdzy szyfrów. Pamiątki po tych i innych produkcjach można oglądać w jednej z zamkowych sal. Oprócz tego na pewno warto odwiedzić pozostałe wystawy, wśród których odnajdziemy między innymi Multimedialną Salę Tortur.
Zamek Czocha to przede wszystkim klimat dawnego zamku, górującego nad okolicą. Jeśli chcemy poczuć historię jeszcze bardziej, wybierzmy się do zamku w dni Pikniku Średniowiecznego lub w trakcie trwania Śląskiego Turnieju Rycerskiego. Daty tych i innych wydarzeń można znaleźć na stronie zamku Czocha.