Kiedy myślami zaczynamy planować wycieczkę po dolnośląskich zamkach, na pierwszym miejscu znajduje się Książ. Największy i najbardziej znany z tego rodzaju zabytków Dolnego Śląska, od lat przyciąga rzesze turystów nie tylko z naszego kraju. Jest to trzeci co do wielkości obiekt zamkowy w Polsce, ustępuje miejsca jedynie Malborkowi i Wawelowi. Po prostu nie wypada go nie znać.
Zamek Książ – historia
Niezwykle trudnym jest zadaniem opisanie losów zamku w sposób krótki. Jego historia sięga bowiem końca XIII wieku, a zatem droga poprzez kolejne stulecia będzie siłą rzeczy długa. Wszystko zaczyna się od czeskiej drewnianej warowni, którą po przejęciu Bolka I Surowego z dynastii Piastów Śląskich rozbudowano w kamieniu. Kolejne dwa wieki rządzili tam Piastowie, potem zamek przeszedł w ręce niemieckie. Rodzina Hochbergów, bo o niej mowa, pozostawała właścicielem posiadłości aż do wybuchu II wojny światowej.
Ponad czterysta lat historii zamku pod panowaniem Hochbergów to przede wszystkim liczne rozbudowy zamku, z których najważniejsze dla jego obecnego wyglądu są dwie. Pierwsza miała miejsce w latach 1705 – 1732, która nadała Książowi barokowy wygląd. Druga, z początków XX wieku powiększyła zamek Książ o zachodnie skrzydło i wzbogaciła o charakterystyczną wieżę. Z tego okresu pochodzi również budynek pobliskiej palmiarni, którą można podziwiać i dziś.
W czasie II wojny światowej budynek pozostawał w gestii niemieckiej Organizacji Todta, która prowadziła pod zamkiem prace, drążąc podziemne tunele i korytarze rękami jeńców radzieckich i więźniów obozu koncentracyjnego w Gross Rosen. Wielu z tych pracowników zginęło w podziemnych sztolniach. Nie do końca jasne jest przeznaczenie tychże robót. Jedni chcą widzieć w podziemiach Książa przyszłą kwaterę Hitlera, inni doszukują się raczej warsztatów tajemniczych broni. Prawda wciąż jeszcze nie jest do końca jasna.
Zamek Książ dziś
Dziś zamek Książ odzyskał wiele z dawnego blasku, choć chroniczny brak pieniędzy daje o sobie znać od czasu do czasu. Dla zaradzenia problemowi w zamku funkcjonuje hotel i restauracja, słynące między innymi z urządzania bardzo hucznych zabaw sylwestrowych. Niestety, te rozrywki nie należą do tanich. Zwiedzanie zamku Książ jest zdecydowanie dużo mniej kosztowną imprezą.