Sudety to wiele różnorodnych pasm górskich i ciekawych zabytków przyrody. Jednym z najbardziej znanych jest Jaskinia Niedźwiedzia, położona w masywie Śnieżnika. Jest ona największą jaskinią całych Sudetów. Od lat stanowi jedną z największych turystycznych atrakcji całego regionu.

Jej współczesna historia rozpoczęła się w 1966 roku, kiedy pracownicy kamieniołomu wydobywającego marmur wysadzili fragment skały na zboczu doliny. Ujrzeli wejście do groty, w której znajdowało się sporo kości. Podejrzewając, że odkryli masowe groby z czasów wojny, zawiadomili władze. Dalsze badania wykazały, że znalezione szczątki nie są ludzkie, a pochodzą od różnych zwierząt z prehistorycznych czasów, w tym niedźwiedzia jaskiniowego, od którego cała jaskinia przyjęła nazwę.

Następne lata przynosiły dalsze badania i eksplorację, w ich wyniku stopniowo odkrywano kolejne groty, łączące kolejne poziomy jaskini. Właściwie wciąż dokonywane są odkrycia, ostatnie pochodzą z roku 2011, kiedy grupa grotołazów eksplorowała nowe przejścia, dochodząc do miejsca nazwanego Gang Zdzicha.

Dziś Jaskinia Niedźwiedzia to cały szereg podziemnych grot, położonych na trzech poziomach. Ogólnodostępny dla zwiedzających jest poziom środkowy, liczący ok. 700 m. Ten skromny wycinek robi olbrzymie wrażenie na wszystkich odwiedzających. Podziwiać można stalaktyty, stalagmity, nawisy skalne o niezwykłych kształtach, między innymi w formie żyrandoli i kaskad. Dzięki swojemu unikalnemu klimatowi Jaskinia Niedźwiedzia słynie również z powstających w niej nacieków na skałach, tworzących wyjątkowe formy.

Jaskinia Niedźwiedzia jest doskonale przygotowana do obsługi ruchu turystycznego. Udostępniane miejsca są całkowicie bezpieczne dla każdego, nawet dzieci. Co więcej, jest to pierwsza polska jaskinia udostępniana także osobom niepełnosprawnym. Po wyciecze można odpocząć i zjeść w działającej przy jaskini restauracji.

Wizyta w Jaskini Niedźwiedziej to przeżycie naprawdę wyjątkowe, które można polecić każdemu, niezależnie od wieku. Ujrzenie potęgi przyrody na własne oczy jest czymś, co zawsze budzi wielkie emocje.