Góry Sowie to bardzo malownicze góry. Od dawna przyciągają turystów, nie tylko takich, którzy lubią zwykłe przechadzki po górach. Dziś piszemy o tym, jakie główne atrakcje turystyczne możemy odnaleźć w Górach Sowich.
Projekt Riese – jedne z najsłynniejszych miejsc w Górach Sowich, położone w niedalekiej odległości od Walimia. Sztolnie te są słynne z powodu swej tajemniczości. Do tej pory ostatecznie nie wyjaśniono powodów, dla których sztolnie te powstały. Jedni upatrują tam miejsc projektowania i budowy nowych śmiercionośnych broni, które miały ocalić III Rzeszę przed klęską w II wojnie światowej. W niektórych kręgach mówi się nawet o niemieckiej bombie atomowej. Większość naukowców badających ten temat stwierdza jednak, że miał to być kompleks centrum dowodzenia, być może z kwaterą samego Hitlera. Jak było naprawdę, trudno dziś dociec, lata zaniedbań pozostawiających sztolnie samym sobie również nie ułatwiają sprawy. Niezależnie jednak od tego, na co konkretnie przeznaczone były tunele i sztolnie wyryte w zboczach wielu gór, stanowią dziś one świetne miejsce do zwiedzania, bardzo popularne wśród turystów.
W skład projektu Riese wchodziło w sumie siedem różnych miejsc. Dziś możemy zwiedzać sztolnie walimskie i kompleks Osówka, będący największym kompleksem podziemnych korytarzy i bunkrów.
Zamek Grodno – to jeden z najbardziej malowniczo położonych dolnośląskich zamków. Zamek pochodzi z XIV, pierwsza udokumentowana wzmianka o nim znajduje się w dokumencie z 1315 roku. W średniowieczu był częścią księstwa świdnicko-jaworskiego, następnie wraz z większością Dolnego Śląska znalazł się w rękach korony czeskiej. Później bywał siedzibą rycerzy-rabusiów, przebudowany został w czasach renesansu, kiedy to zbudowano dziedziniec dolny i odnowiono większość pomieszczeń. Od końca XVIII wieku popadał w ruinę, od całkowitej zagłady uratował go w 1824 roku wrocławski profesor Jan Gustaw Büsching, rozpoczynając przystosowanie zamku dla zwiedzających. Do końca II wojny światowej zamek był w posiadaniu rodziny Zeidlitzów, którzy prowadzili na zamku muzeum i restaurację. Po drugiej wojnie światowej, w której zamek nie ucierpiał, powrócono do prowadzenia go jako muzeum. Od 1965 roku na zamku Grodno działa Regionalne Muzeum PTTK Zamek „Grodno”. Jak każdy dobry zamek, również Grodno ma swoje legendy w postaci Białej Damy i kata.
Twierdza Srebrna Góra – twierdza powstała w latach 1765-1777. Nie jest to jeden budynek, ale cały zespół fortów. Na zabudowania twierdzy składa się sześć fortów i kilku bastionów. W momencie powstania zaliczała się do jednej z najnowocześniejszych i największych budowli tego typu w Europie. Główny jej trzon stanowi budowla na planie kwadratu z Donjonem w środku. Na terenie twierdzy znajdowały się ogromne magazyny, studnie, piekarnia, zbrojownia, szpital, kaplica, warsztaty, co sprawiało, że twierdza była niemalże samowystarczalna, mogąca odpierać nawet długotrwałe ataki wroga. Jej użyteczność w warunkach bojowych została sprawdzona podczas wojen napoleońskich, gdy pozostała niezdobyta przez wojska francuskie, w przeciwieństwie do twierdz w Nysie i Kłodzku, które się poddały. Od roku 1867 twierdza nie jest garnizonem wojskowym w ścisłym tego słowa znaczeniu. Aż do wybuchu I wojny światowej stanowiła największą atrakcję turystyczną miasta Srebrna Góra. W czasie II wojny światowej była obozem jenieckim dla polskich oficerów. Od 1961 roku twierdza wpisana jest w rejestr zabytków.