Aplikacje na Androida dla smartfony

Wielu podróżników wciąż z niesmakiem patrzy na ludzi gapiących się na smartfony na szlakach. „Nic nie zastąpi solidnej mapy i kompasu”. Mamy już jednak XXI wiek i smartfony, które jeszcze nie tak dawno cierpiały na szereg bolączek, dziś wydają się całkiem sensownym narzędziem w podróży. Oto lista ulubionych aplikacji, które każdy turysta, również ten dolnośląski znać powinien – nawet jeśli wciąż za główny przyrząd do nawigowania uważa kompas i mapę.

Smartfon na szlaku

W wygodzie użytkowania smartfon z GPS-em nie ma sobie równych na szlaku. Wskazanie położenia z dokładnością do często metrów pozwala ze spokojem zapuszczać się na ścieżki poza szlakiem nawet w terenie, który jest nam zupełnie nieznany. Problemy pojawiają się tylko w przypadku niedokładnych lub – częściej – nieaktualnych map. Często oznacza to przedzieranie się przez zarośnięte krzaki, miejsca, przez które niegdyś wiodła ścieżka. Miejmy to zawsze na uwadze. Pamiętajmy też, że często pokonanie 100 metrów przełajem może zająć nam dłużej niż 1 km po dobrej drodze. W górach zaś skróty mogą kończyć się stromym urwiskiem. Takie przygody mogą się czasem źle kończyć. Dlatego aplikacją, którą powinien mieć każdy to Na ratunek. Dzięki niej szybko zaalarmujemy odpowiednie służby.

Na ratunek Aplikacje turystyczne na smartfona

Jakie aplikacje turystyczne?

Posiadając smartfon, możemy korzystać z wielu map naraz i porównywać ich odczyty. Bez problemu znajdziemy również cyfrowe odpowiedniki popularnych map papierowych. Najlepsze mapy są oczywiście, które w całości trzymamy w pamięci naszego telefony, a więc mapy offline.

Przeważnie aplikacje pozwalają wgrywać mapy w różnych formatach z różnych źródeł. Taki appek znajdziemy sporo, warto więc przetestować kilka i wybrać tę najlepszą. Wśród nich należy wymienić maps.me, OsmAnd, OruxMaps oraz moją ulubioną Locus Maps.

Dlaczego Locus? Do głównych zalet należy: bogactwo narzędzi, szczególnie w wersji PRO, stabilność czy świetne radzenie sobie z GPS. Kolejnym dużym plusem jest możliwość ściągnięcia mapy offline opartej na OpenStreet map, gdzie znajdziemy oprócz szlaków turystycznych również punkty widokowe oraz wszelkie zabytki.Mapa Turystyczna Locus

Kolejną aplikację, którą, choćby w wersji darmowej, powinniśmy zawsze mieć, to aplikacja Mapa Turystyczna. Wraz z aplikacją możemy zaplanować wędrówkę po polskich szlakach, podane tu będziemy mieć zarówno sumę przewyższeń, dystans w kilometrach, ale również orientacyjny czas przejścia. Wersja premium dodaje nam lokalizację GPS i równie przydatne mapy offline. Niestety wersję tę nie możemy wykupić na stałe, jak Locus, ale jedynie na określoną ilość czasu. Miesiąc kosztuje niecałe 8 zł, a rok niemal 35 złotych. Raczej sporo.

Bardzo interesującą apką jest Geoportal Mobile, wersję online znajdziemy na http://geoportal.gov.pl/. Szczegółowe odwzorowanie terenu i dróg sprawia, lokuje te mapy obok najlepszych. Niestety aplikacja potrzebuje dostępuje do internetu, co w niektórych miejscach nie jest możliwe. Aplikację tę należy więc traktować jedynie jako uzupełnienie.

mapy.cz Geoportal mobile Aplikacje turystyczne na smartfona

Pamiętać należy również o aplikacji mapy.cz. Jeśli znajdujemy się w pobliżu granicy polsko-czeskiej, możemy korzystać tylko z tego źródła. Można ściągnąć wersję offline. Dokładna i przyjazna dla użytkownika, a w dodatku darmowa.

Aplikacje pomagające w komunikacji międzymiastowej

Bo w góry również trzeba jakoś dojechać. Dla posiadaczy aut nie stanowi to problemu, wystarczy dobra nawigacja samochodowa: Google Maps, Janosik czy Waze. Dla tych, co nie dysponują jednak takim środkiem lokomocji, pozostaje komunikacja zbiorowa: pociąg lub komunikacja autobusowa.

e-podróżnik myBus

Obydwa te środki obejmuje aplikacja e-podróżnik.pl. Jest w miarę przyjazna, posiada całkiem pokaźną bazę przewoźników. Dla tych, co preferują tylko transport kolejowy, ciekawą opcją jest Mój Pociąg, przejrzysta i prosta. Niestety, słabym punktem jest dostęp do bazy połączeń, winą z ten stan rzeczy należy jednak obarczać PKP, zresztą podobne problemy ma oficjalna aplikacja tej spółki. Inną wartą uwagi aplikacją jest Koleo, która wydaje się mieć lepszy dostęp do bazy połączeń. Przy okazji nie zapominajmy o aplikacji KD GO, o której zresztą pisaliśmy.

Komunikacja miejska na smartfonie

Komunikacja podmiejska często bywa bardzo pomocna w przemieszczaniu się.

Aplikacja MyBus, choć na pierwszy rzut oka nie jest zbyt przyjazna, można z niej wyczytać potrzebne nam informacje. Obsługuje następujące dolnośląskie miasta: Bolesławiec (MZK), Głogów (KM), Legnica (MPK), Świdnica (MPK), Świebodzice (ZGK), Wałbrzych (ZDKiUM), Jelenia Góra (MZK). W przypadku Jeleniej Góry zaleca się korzystanie z aplikacji jakdojade.pl.

jakdojade.pl Lokomo

O wiele przyjaźniejszą w obsłudze jest wspomniana już jakdojade.pl, znajdziemy tutaj również kursy pociągów Kolei Dolnośląskich oraz Przewozów Regionalnych. Sprawdzimy autobusy dla

Jeleniej Góry i Wrocławia. W przypadku Wrocławia warto zainteresować się również aplikacją Lokomo.

Niestety, wciąż nie znajdziemy połączeń ZKM Bielawa w żadnej z aplikacji na Androida, co jest dużym utrudnieniem dla podróżujących w Góry Sowie.

Trip Advisor Aplikacje turystyczne na smartfona

Aplikacje dla zwiedzających

Będąc w mieście często ciężko jest zdecydować, gdzie iść, co zobaczyć. Z pomocą przyjść nam może Trip Advisor. Aplikacja podpowie nam również, co zjeść, gdzie przenocować. Skupia się bardziej na dużych ośrodkach. Zorientowana bardziej turystycznie jest apka Elo Maps. Zasięgiem obydwie wymienione ogarniają całą Polską, ale przed udaniem się w jakieś miejsce, warto zajrzeć do internetu, czy dane miasto czy gmina czy region nie wypuściła swojej aplikacji. Taką apkę przykładowo wypuściło miasto Dzierżoniów czy Jelenia Góra.

Inne tego typu ciekawe aplikacje to: Wrocław – Przewodnik, Zoo Wrocław, Go Krasnale Wrocławskie, Karkonosze, Zamki Polskie czy Polska Niezwykła.