Niemcza

Dolny Śląsk jest pełen miejscowości, które posiadają długą i ciekawą historię, nawet jeśli dziś straciły wiele z dawnego znaczenia. Jedną z takich miejscowości jest Niemcza, o której pierwsze wzmianki sięgają czasów Bolesława Chrobrego. Warto i dziś wybrać się do tego urokliwego miasteczka, bo śladów historii jest wiele. Aby się o tym przekonać, wystarczy krótka, nawet jednodniowa wyprawa do Niemczy.  

Zamek w Niemczy

Niemcza w czasach średniowiecza była ważną twierdzą, która broniła szlaków prowadzących między innymi do Wrocławia. Do XIII wieku istniał w tym miejscu gród drewniany, w wiekach późniejszych stworzono murowaną budowlę, która górowała nad otoczeniem. Podobnie jak wiele innych tego rodzaju miejsc, zamek w Niemczy był kilkukrotnie palony i odbudowywany, przy czym zawsze następowały jakieś zmiany w jego założeniu. Ostatnie prace miały miejsce w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Do dziś można podziwiać między innymi dolną bramę, a także kilka budynków, które dają wrażenie obcowania z czymś godnym uwagi.

Ratusz miejski

Rynek w Niemczy przyciąga uwagę swoim kształtem, gdyż nie jest tradycyjnym kwadratowym placem, ma natomiast kształt wydłużonego wrzeciona. W tym miejscu wzrok turysty przyciąga górujący nad kamieniczkami charakterystyczny budynek ratusza. Neogotycka budowla liczy sobie już półtora stulecia, powstał w latach 1853 – 1862, a architektem będącym odpowiedzialnym za projekt był Fredrich Stüler, będącego architektem królewskim pruskiego i twórcą wielu znanych budowli, między innymi okazałego gmachu Nowego Ratusza we Wrocławiu.

Inne zabytki Niemczy

Jednym z zabytków przyciągającym uwagę wszystkich miłośników śladów przeszłości są zachowane mury miejskie wraz ze strzelnicami będącymi pozostałością po Bramie Górnej i zrekonstruowaną w latach trzydziestych ubiegłego wieku Bramą Dolną. Spacer wzdłuż obronnych murów miejskich pozwala na przeniesienie się w czasie.
Warto zwrócić również uwagę na niemczańską starówkę. Poza ratuszem uwagę przyciągają kamieniczki, które w całości zostały wpisane na listę ochrony zabytków. Niewielkie kolorowe budynki sprawiają bardzo pozytywne wrażenie na osobach przybywających do Niemczy w celach turystycznych.
Niemcza to miejscowość bardzo urokliwa, dlatego też z całą pewnością czas spędzony na jej poznanie nie będzie czasem straconym.