Jeśli zastanawiacie się nad tym, dokąd pojechać na kolejny weekend, dziś chcemy wam zaproponować żywą historię. To muzeum inne od innych, tutaj zwiedzanie nie ogranicza się tylko do oglądania ekspozycji i powstrzymywania się od dotykania wystawionych przedmiotów. Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, bo o nim mowa, zachęca do poznania historii papieru w sposób najprostszy z możliwych – poprzez praktykę.Muzeum Papiernictwa

Historia Muzeum Papiernictwa

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju istnieje od roku 1968. Kilkadziesiąt lat działalności może na pierwszy rzut oka wydawać się czasem niezbyt długim. Nasze zdanie zmienia jednak przejście pod bramę muzeum. Szybko orientujemy się, że to miejsce z bogatą historią.

Tak jest w istocie. Muzeum Papiernictwa ulokowano w XVII-wiecznej papierni, a ściślej rzecz biorąc – w młynie papierniczym. Budynek jest sam w sobie niezwykle interesujący, mieścił zarówno zakład wytwórni papieru jak i posiadał pomieszczenia mieszkalne dla rodziny właściciela. Kryty gontem dach, charakterystyczny pawilon wejściowy i oryginalne polichromie wewnątrz budynku sprawiły, że od 2011 roku ma on status pomnika historii. Budynek pochodzi z 1605 roku, co potwierdziły przeprowadzone badania dendrologiczne. Najważniejszą rzeczą jest jednak fakt, że nadal mieści się tam wytwórnia papieru, produkująca niewielkie serie papieru czerpanego.

Działalność Muzeum Papiernictwa

Jak wspomnieliśmy na wstępie, Muzeum Papiernictwa prowadzi bardzo ciekawą działalność. Oprócz zwiedzania samego zabytkowego budynku odwiedzający mogą obejrzeć wystawy stałe, między innymi zbiory arkuszy papierów barwionych historycznymi technikami (XIX-XX w.), zabytkowych aparatów do badania właściwości papieru (XIX-XX w.), maszyn wykorzystywanych w przemyśle papierniczym (pocz. XX w.) i urządzeń wykorzystywanych w drukarstwie i introligatorstwie (pocz. XX w.). Ponadto można także obejrzeć kolekcje dawnych paszportów.

Najważniejsza jest jednak praktyka. Można pokazową produkcję czerpanego papieru zobaczyć na własne oczy, można ją jednak również przeżyć manualnie. Dla zorganizowanych grup organizowane są specjalne warsztaty, turyści indywidualni mogą sami wykonać kartkę czerpanego papieru.

Święto Papieru

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju jest jedyną tego typu placówką w naszym kraju. Warto zatem skorzystać z faktu, iż dzieli nas niezbyt wielka odległość. Najlepiej byłoby wykorzystać szansę na wspaniałą zabawę, połączoną z edukacją. Taką okazją jest bez wątpienia organizowane od 2001 roku Święto Papieru. Odbywa się w co roku w ostatni weekend lipca. Wszystko odbywa się na zasadzie festynu, ale jednocześnie jest pełne wydarzeń mających na celu promowanie wiedzy o papiernictwie, jego historii i znaczeniu dla rozwoju ludzkiej cywilizacji.

Muzeum Papiernictwa jest otwarte cały rok, godziny jego otwarcia zmieniają się jednak w zależności od pory roku:

– listopad – kwiecień: wtorek – niedziela 9.00 – 15.00

– maj – sierpień: poniedziałek – sobota 9.00 – 18.00, niedziela 9.00 – 15.00

– wrzesień – pażdziernik: poniedziałek- sobota 9.00 – 17.00, niedziela 9.00 – 15.00

Więcej informacji na temat bieżących wydarzeń w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju można znaleźć na stronie muzeum – www.muzpap. pl