Lubiąż

Dolny Śląsk to region niezwykle bogaty w zabytki architektoniczne. Istnieje bardzo wiele miejsc godnych odwiedzenia. Jedną z takich miejscowości jest Lubiąż, mogący poszczycić się największym opactwem cysterskim na świecie. Opactwo powszechnie uznawane jest za arcydzieło śląskiego baroku. Poznaj ciekawą historię tego miejsca.

Cystersi przybyli na polskie ziemie już w XII wieku i to wówczas rozpoczęli budowę miejsca, które możemy podziwiać po dziś dzień. Czasy średniowiecza sprzyjały kościelnej władzy, która cieszyła się licznymi nadaniami ziemi. Zyski, jakie pozostawały w gestii zakonników, pozwalały im na rozbudowę własnego klasztoru i związanych z nim budynków. Po dziś dzień jest to jeden z najsłynniejszych polskich zabytków sztuki architektonicznej.

W Lubiążu można zwiedzać przede wszystkim zespół dawnego opactwa cystersów. Składają się na niego budynki barokowe. Kościół klasztorny, czyli bazylika Wniebowzięcia NMP był wielokrotnie przebudowywany, swój obecny kształt zyskał w drugiej połowie XVII wieku i na początku XVIII wieku. Z przełomu wieków XVII i XVIII pochodzi natomiast pałac opatów i budynek samego klasztoru. Inne budynki, głównie gospodarcze, jak wozownia, browar i piekarnia pochodzą z początków XVIII wieku.

Słynnym i pięknym pod względem architektonicznym miejscem jest zespół szpitala dla nerwowo i psychicznie chorych. Założony w latach 1902 – 1915 zespół budynków składa się z kilkunastu pawilonów szpitalnych, budynku administracyjnego, kuchni, portierni, warsztatów w otoczeniu parku szpitalnego i cmentarza przyszpitalnego. Do dziś istniejący szpital nadal robi wrażenie swoim przemyślanym założeniem.

Wart uwagi turysty odwiedzającego Lubiąż jest również zabytkowy drewniany wiatrak, pochodzący z XVIII wieku. Miejsce to pełniło swoją funkcję przez kilka stuleci, ostatecznie kończąc swoje praktyczne wykorzystanie w roku 1973. Do dziś dnia podziwiać można drewnianą konstrukcję krytą gontem. Niewątpliwie warto zobaczyć ten ciekawy budynek, tym bardziej, że nie ma wiele tego rodzaju budowli w naszym kraju.

Lubiąż ma do zaoferowania wiele atrakcji, jest zatem wręcz wymarzonym miejscem na jednodniową wycieczkę po Dolnym Śląsku. Warto przekonać się na własne oczy, że czas poświęcony na wyprawę do Lubiąża nie będzie czasem straconym.