Mówią o nim „miasto cudów”, nic w tym dziwnego – Bardo Śląskie to niewielkie miasteczko położone malowniczo nad Nysą Kłodzką, gdzie, wydaje się, że nagromadzenie obiektów sakralnych sprawi, że nawróci się nawet sam diabeł. Jednak nie tylko miłośnik dewocjonaliów znajdzie tu swoją ziemię obiecaną…
Położenie
Bardo Śląskie znajduje się dokładnie tam, gdzie kończą się Góry Sowie, a zaczynają Góry Bardzkie. Choć wysokość, na której jest położone to niewielkie miasteczko, nie robi większego wrażenia, bo to zaledwie 281 m. n.p.m., a jednak stojąc w samym jego środku miasteczka ma się nieodparte wrażenie, że przebywa się w górskim kurorcie. Z jednej i drugiej strony otaczają nas góry.
Bardo Śląskie – nazwa
Nazwa miejscowości przywołuje „Tybetańską Księgę Umarłych”, gdzie 'bardo’ oznacza stan pośredni między śmiercią a powtórnymi narodzinami. Tym bardziej nazwa tego miasteczka nabiera duchowego znaczenia.
W istocie jednak pochodzenie nazwy nie wiąże się w żaden sposób z religią czy wierzeniami. Raczej odnosi się do jego strategicznego położenia. Tak jak i teraz, tak i kiedyś miasteczko położone jest na bardzo ważnym szlaku handlowym łączącym Wrocław z Czechami. Każdy, kto chciałby przebyć okoliczne góry, musi przebyć je właśnie w Bardzie albo w Srebrnej Górze na zachodzie albo w Laskówce na wschodzie. W obydwu jednak przypadkach oznacza to pokonanie przełęczy ponad 500 m n.p.m.
Dlatego właśnie Bardo, a niegdyś Bardun czy Barda znaczyło tyle co „Strażnica”, „Szaniec”.
Co zwiedzać
Bardo, otoczone górami, nie jest wcale z nich znane. Na szlakach nie znajdziemy tu zatrzęsienia turystów. A im dalej odejdziemy od miejscowości, tym większe prawdopodobieństwo, że nie spotkamy nikogo na naszej trasie. Większość turystów udaje się głównym szlakiem na Górę Kalwarię, która dosyć stromo wznosi się nad miasteczkiem.
Droga Krzyżowa
Znakiem rozpoznawczych szlaku na Górę Kalwarię są liczne stacje drogi krzyżowej, której pomniki napotykamy co rusz. W pewnym momencie docieramy do cudownego źródła Maryi. Niewielka kapliczka, w której zlokalizowane jest źródełko ma mieć moc magiczną, szczególnie leczyć ma schorzenia oczu. Młody Czech w 1672 miał tu odzyskać wzrok. Ale moc źródełka wykracza poza choroby oczy. Zgodnie z tym, co mówią, wystarczy nabrać tej magicznej wody w ustach i okrążyć z nią 3 razy kapliczkę, a spełni się nam najskrytsze marzenie.
Obryw Skalny
Będąc już przy Cudownym Źródełku, warto odbić za nim w lewo i skierować się na Obryw Skalny. Obryw Bardzki jest największym tego typu osuwiskiem w Sudetach, szeroki na 200 metrów, wysoki na 90. Powstał w 1598, a po powodzi w 1997 roku została odsłonięta jego struktura. Nie będziemy wchodzić w niuanse geologiczne, dla nas najważniejsze jest to, że na samej jego górze ulokowany jest punkt widokowy jeden z najbardziej okazałych w okolicy. Z jego perspektywy, Bardo leży u naszych stóp. Przepiękny widok!
Wędrówkę możemy kontynuować żółtym szlakiem rowerowym, później stając na rozdrożu. Z jednej strony mogąc iść dalej na Górę Kłodzką (szczyt zaliczany do Korony Gór Polskich), z drugiej Górę Kalwarię i dalej powrót do Barda.
Atrakcje Barda Śląskiego
Jednak nie turystyką tylko stoi Bardo i nie tylko samymi atrakcjami sakralnymi. Bardzo ciekawą atrakcją jest spływ kajakowy, bądź pontonowy na Nysie Kłodzkiej. Przełom Bardzki oferuje niezwykle atrakcyjne widoki. Górujące nad wodą skały, gęste lasy, wszystko to sprawia, że taka eskapada może być niezapomnianą przygodą dla całej rodziny.
O Bardzie będziemy jeszcze pisać z pewnością, trudno naraz ogarnąć tyle różnych miejsc i tras. A przecież w Górach Bardzkich znajdziemy nie tylko święte miejsca, są i miejsca przeklęte. Ale o tym już wkrótce. Jak uda się nam dotrzeć…