ostrzyca proboszczowska

Dolny Śląsk jest nie tylko krainą zamków i pałaców ale jego najważniejszym bogactwem są minerały. Dzięki bogatym złożom surowców mineralnych Dolny Śląsk stal się jednym z najbogatszych regionów w europie. Współcześnie wydobywa się tu rozmaite skały i minerały. Rozwija się również tzw Geo turystyka.  

Geoturystyka – na czym to polega?

Geo turystyka polega na organizowaniu wypraw, podczas których uczestnicy  poszukują skał i minerałów. Doświadczeni zbieracze – przewodnicy wyjaśniają zasady pozyskiwania, rozpoznawania skał i minerałów. Następnie uczestnicy wyprawy udają się z przewodnikiem na stanowiska występowania minerałów.

Jaka jest szansa na znalezienie minerału podczas wyprawy?

Przewodnicy znają doskonale miejsca, w których licznie występują minerały. Bogata w minerały dolnośląska ziemia obdarzy każdego początkującego poszukiwacza minerałów o to możecie być spokojni. Podczas naszej wyprawy w Sokołowcu zebranie kliku minerałów nie stanowiło żadnego problemu.

Jak zbierać minerały?

Pierwsza godzina poszukiwań może zniechęcić. Spytacie dlaczego? Na początku poszukiwań każdy kamień i skała wydają się być takie same. osoby mające wprawne oko szybko znajdą różnice pomiędzy zwykłymi kamieniami a tymi z minerałami. Osobiście musiałem podnieść kilkadziesiąt kamieni nim znalazłem swój pierwszy minerał – kwarc. Dalej poszło już łatwiej.

Nasze minerały z Sokołowca

Sokołowiec leży na zachód od Świerzawy w powiecie Złotoryjskim, ten obszar należy do tzw. „Krainy wygasłych Wulkanów”. Niegdyś na tym obszarze istniały różne wulkany, dzięki nim możemy cieszyć się bogactwem minerałów. Podczas wyprawy zbieraliśmy agaty, jaspisy, ametysty oraz różne rodzaje kwarcu.

Z kim wybrać się na minerały w góry Kaczawskie?

Mój wybór padł na pana Pawła, który prowadzi gospodarstwo Agroturystyczne Agat w Sokołowcu. Pan Paweł zbiera od lat minerały w górach Kaczawskich. Jego kolekcja jest imponująca. Dziesiątki wspaniałych okazów można obejrzeć w eko muzeum Gór Kaczawskich znajdującym się na terenie gospodarstwa agroturystycznego Agat.

wyprawa na minerały
Poszukiwanie minerałów w Górach Kaczawskich – pola w okolicy Sokołowca
agroturystyka Agat Sokołowiec
Agroturystyka Agat Sokołowiec
minerały
Zebrane skały i minerały
kamień
Eksponat na terenie gospodarstwa Agroturystycznego Agat

Pan Paweł zaprowadził naszą grupę na odległe ok. 1 km wzgórza otoczone polami, na których pierwotnie szukaliśmy kamieni. Nie zaorane, suche pola okazały się trudnym terenem do poszukiwań. Nasza ekipa została poprowadzona do pobliskiego lasu, w którym znajdowały się liczne kamienie i głazy skrywające minerały (głównie kwarce, jaspisy). Trudność polegała na zauważeniu różnicy pomiędzy poszczególnymi kawałkami skał. Gdy nasze zmysły zaczęły właściwie reagować na minerały każdy uzbierał pełen plecak. Po całej wyprawie pan Paweł dokonał selekcji i cięcia co niektórych minerałów.